کهگیلویه و بویر احمد:


استان کهگیلویه و بویر احمد با مساحتی بالغ بر 16264 کیلومتر در جنوب غربی ایران ، واقع دردامنه های سلسله جبال زاگرس قرار گرفته است. این استان از لحاظ مرزهای جغرافیایی محدود به استان های چهارمحل وبختیاری درشمال ، فارس واصفهان درشرق ، فارس وبوشهر در جنوب واستان خوزستان درغرب است.
سرزمینی کوهستانی و تقریباً مرتفع می باشد که کوه های زاگرس با رشته های موازی سراسر شمال وشرق و کوه های سیاه وسفید ،خومی،فائیز ونیر جنوب شرقی آن را دربرگرفته اند. بلند ترین نقطه استان با قله دنا با ارتفاع 4409 متر و پست ترین ناحیه آن لیشتر به ارتفاع 500متر از سطح دریا می باشد.
کاروانسرا :
درضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی از عصر طلایی صفویه وجود دارد. این بنا دارای 37حجره و 30ایوان درجلوی حجره ها بوده که گرداگرد حیاط بنا گردیده ، چهار ایوان بزرگ درچهارگوشه آن بشکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یا چهارحجره راه دارد.
مصالح این بنا از سنگ و گچ با پوشش خدامی و طاق چشمه ای بوده که طاقچه بندی های ساده وایوان هایش به آن زیبایی خاصی بخشیده است.
این کاروان سرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگاربوده و دارای بازار ومیدان بزرگی درضلع غربی ، اسطبل و سرویس بهداشتی در ضلع شرقی است که بقایای آن برجامانده و کل مجموعه با شماره 1668 در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.
بقعه متبرکه امام زاده بی بی حکیمه خاتون (س) :
یکی از افتخارات ارزشمند شیعه در استان کهگیلیه وبویر احمد و شهرستان گچساران ، وجود بقعه ی متبرکه ی بی بی حکیمه خاتون (س) دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهرامام رضا(ع) است . این بقعه منور، در فاصله 95کیلومتری جنوب غربی گچساران و در مرز استان کهگیلویه و بویر احمد استان بوشهر واقع شده است . از دیر باز به دلیل قداست واعتبار این بانوی گرامی ، خیل عظیم مشتاقان و شیفتگان حضرتش از جای جای استان و خارج از آن و حتی از کشورهای همسایه ، به زیارت این بانوی بزرگوار می آمدند که بخصوص در فصل های بهار و زمستان هزاران نفر از این مکان بازدید و زیارت می نمایند.
آبشار تنگ تامرادی :
درفاصله 45 کیلومتری شهر یاسوج و فاصله 10کیلومتری منطقه زیبای سر گچینه آبشاری زیبا و نادر در دل صخره ها و کوه ها جاری است.
از دل سخت سنگ ها، نرمی رویش علفها چو زلف عروسانی است که بر چشمه ای زیبا، خویش را در آب نظاره می کنند. درکنار آبشار وجود درختان بلوط ، بنه وزالزالک زیبائی خیال انگیزی را به تصویر کشانده است این آبشار در فصل های تابستان و بهار پذیرای گردشگران زیادی است. وجود جاده دسترسی آسفالته ، سکوسازی ، آلاچیق و سرویس های بهداشتی شرایط مناسبی جهت استفاده گردشگران از این مکان ، مهیا ساخته است به جرأت می توان گفت این آبشار و مسیر منتهی به آن یکی از ناب ترین ، دیدنی های گردشگری استان است.
دریاچه کوه گل :
این دریاچه در 6کیلومتری ضلع شرقی شهرتوریستی سی سخت و در یک کیلومتری اردوگاه تفریحی کوه گل قرار دارد ویکی از جذاب ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری استان است.
روستای کوخدان :
این روستا در قاصله 2کیلومتری شرق شهر توریستی سی سخت در حاشیه ی رشته کوه دنا واقع شده و با داشتن قابلیت ها و پتانسیل های گردشگری ویژه منجمله وجود جاذبه های طبیعی متنوع ، چشمه ساران متعدد، محصولات گوناگون نظیر سیب ، انگور، گردو و غیره موجب شده که همه ساله ، پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور باشد.
شهر توریستی سی سخت :
شهر سی سخت ، همچون تابلویی زیبا در دل درختان بلوط و باغات سیب و انگور در دامنه ی کوه دنا جلوه گری می کند. فاصله اش تا مرکز استان 35 کیلومتر است این شهر توریستی و دل ربا ، با لحاظ داشتن جاذبه های دیدنی و چشم اندازهای حیرت انگیز ازموقعیت گردشگری خاصی در استان و کشور بهرمنداست . بربالای شهر دنای سرافراز همیشه پراز برف است و دامنه های بکر آن زیستگاه جانوران ورویشگاه درختان خودروی دارویی وخوراکی است.
از دیگر جاذبه های استان :
آبشار منج ، تنگ نمک ، چشمه میشی ، آب سپاه ، رود رونه می توان نام برد.

 

  © IRAN GASHT TOUR 2004 - ALL RIGHT RESERVED