سیستان وبلوچستان:


استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. وسعت آن 287502کیلومتراست. این استان بیش از 11% از وسعت کل کشور را دربرمی گیرد و بزرگترین استان کشوراست.
این استان از شمال به خراسان جنوبی ، از غرب به استان کرمان و هرمزگان واز جنوب به دریای عمان ، از شرق به افغانستان و پاکستان محدود است. آب وهوای استان از نوع آب وهوای بیابانی است وحداکثر دمای سالانه ی آن بالای 40درجه سانتی گراد است.
سرزمین اساطیری سیستان و بلوچستان شامل سه منطقه سیستان، سرحد و مکران است. سیستان امروزی قسمت شمالی استان را در برمی گیرد. درکتاب اوستا یازدهمین سرزمینی است که اهورامزدا ، آفرید.همچین زادگاه رستم دستان ، قهرمان حماسی شاهنامه فردوسی می باشد.
رودخانه هیرمند:
زندگی در سیستان همیشه به آب این رودخانه بسته بوده است. رودخانه هیرمند پس از طی 1100کیلومتر درمسیر لارها تغییر مصب داده و باعث شکل گیری شهرهای متعدد شده است. در اوستا از آن به نام هتومت یاد شده است بقایای سدهای ساخته شده بر روی آن و سدهای جدید از جاذبه های منطقه است .
دریاچه هامون:
این تالاب که به عنوان هفتمین تالاب دنیا می باشد نقش بسیار زیادی در اکوتوریسم منطقه دارد باعث اعتدال هواگشته و تأثیر مستقیم درمعیشت مردم دارد (شکار،ماهیگیری، دامداری،حصربافی) دارای چشم انداز طبیعی و زیبا وحیات وحش مناسب است.
بزرگترین پهنه آب شیرین ایران و خاورمیانه درمواقع پر آبی است که به سه قسمت هامون پوزک درشرق، هامون صابوری درشمال و هامون هیرمند درغرب دشت سیستان تقسیم می شود ودر اوستا از آن به نام کیانسه دریاچه مقدس یاد شده است.
کوه خواجه:
تنها عارضه دشت سیستان می باشد مه به وسیله مواد آتشفشانی سخت در30 کیلومتری غرب زابل وسط دریاچه هامون شکل گرفته و دارای 609 متر ارتفاع می باشد.
تفتان :
تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال درجنوب شرق ایران درفاصله 50 کیلومتری شمال شرق شهرستان خاش با تصاعد بخار آب و گوگرداست درواقع این کوه نعمتی برای این منطقه محسوب می شود. کوه تفتان که 394100 متر از سطح دریا ارتفاع دارد در وضعیت آب وهوابب منطقه تأثیر به سزایی گذارده است. اطراف این کوه پوشش گیاهی فراوانی از جمله گیاهان دارویی و خوراکی و... را داراست. چشمه های آب معدنی گرم وسرد، دامنه های زیبا و دریاچه ای برفراز کوه هرساله تعدادزیادی از کوهنوردان و گردشگران داخلی وخارجی را از دور ونزدیک به خود جذب می کند. این جاذبه طبیعی دارای قله های متعددی است.
قله آتشفشان آن معروف به چهل تن درمنتهی الیه جنوب شرق کوه قرار دارد ودارای دو دهانه آتشفشان اصلی است. کوه تفتان در فرهنگ عامه مردم بومی منطقه جایگاه ویژه ای دارد.
گلفشان پیرگل :
این گل فشان در بلندای کوهی به ارتفاع تقریبی 800-900 متر از کف رودخانه در شهرستان خاش واقع شده است که شش چاهک ،(سه تای آن بافاصله تقریبی صدمتری از سه چاهک دیگرقرارگرفته است) تشکیل شده است. مردم سه چاهک آن را مخصوص آقایان و سه چاهک را برای خانم ها می دانند. البته مردم معتقدند فردی مقدس دراین مکان و جایگاه بوده که برای مردم قابل احترام است. مردم از دورنزیک برای زیارت آن می آمدند.
درپای تپله نذرونیاز های خود را ادا می کردند، نذرهای ذبح شده به صورت خام یا پخته همراه بانان های مختلف درجای که معتقدند جایگاه فردمقدس بوده قرار می دادند، سپس به سر چاهک رفته و مراد خرد را می خواسته اند. تا30 سال پیش بقایای چوبی در وسط یک دایره سنگ چین مشخص بوده که پارچه های رنگارنگی به آن بسته شده است. و درواقع نوعی دخیل کردن است کخ بعدها این اعتقاد از بین رفته ، تنها در حال حاضر مراجع کنندگان آن کسانی هستند که ناراحتی پوستی و روماتیسمی و ناراحتی های کمروپا درد دارند. این منطقه با خاک زرد رنگ و عاری از هرگونه پوشش گیاهی می باشد.
درقسمت بالای تپه ماهورها تعداد زیادی مخروط قدیمی وخاموش وجود دارد که بعد از چند سال فعالیت دهانه آن مسدودشده و دهانه های جدید بوجود آمده است و گل تازه به رنگ خاکستری از آن متصاعد می شود. جنس رسوبات گلفشان رس ومارن است که پس از خشک شدن به رنگ زرد روشن تبدیل می شود.

دریاچه دریا:
یکی دیگراز جاذبه های گردشگری و طبیعی شهرستان خاش که درتفتان جنوبی روستای تمندان واقع شده است. دریاچه سردریا می باشدکه درفاصله 75 کیلومتری شهرستان واقع شده است. این منطقه دارای ارتفاعات زیبا وپوشش گیاهی با گونه های مختلف دارویی می باشد. ازجمله گونه های معروف این منطقه زیتون وحشی ، بنه وبادام کوهی است. این دریاچه از منابع آبی تفتان محسوب می شود که درانتهای مسیر دامنه های غربی محیطی مناسب برای قایق سواری و ماهیگیری می باشد. البته قابل ذکراست بر اثر خشک سالی های اخیر استان آب دریاچه کاهش یافته ولی با این حال هنوز یکی از مناطق زیبایی گردشگری این خطه محسوب می شود.
اکوسیستم جنگل های دریایی (حرّا ):
بانزدیک شدن به سواحل دریای جنوب، آنچه نظرهربیننده ای را به خود جلب می کند، نوعی فرمولاسون گیاهی است که به صورت نیمه شناور بین ساحل و دریا کشیده شده است.
این درخت زارهای دریایی را در نوار باریکی از پناه گاههای ساحلی بین کمترین وبیشترین حد از آب دریا که باتغییرات جزرومدی در سواحل مناطق گرم و حاره ای درمیان خورها، لاگون ها و زوایای مناسب درمصب رودخانه ها می توان دید. یا جنگل های باتلاقی نیزموسوم هستند نام عمومی دیگرآنها جنگل های مانگرواست. درهنگام مد تنها تاج درختان بالاتر از سطح آب شور دریا دیده می شود وبقیه اندام های درختان در زیرآب از دیده پنهان است و فقط درزمان جزر دریا می توان قسمت های ریز تاج ، ساقه وریشه های تنفسی این درختان را مشاهده کرد.
جنگل های حرای ایران در نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان آخرین حد پراکنش جنگل های مانگرو درجنوب غربی آسیا به شمار می روند. این جنگل ها از یک و یا گاهی دوگونه مانگرو تشکیل شده و فراوان ترین گونه حرا می باشد.
کوه های مینیاتوری (مریخی ) :
این کوه ها یکی از پدیده های ژئومورفولوژی منطقه درچابهار است که در هیچ کجای ایران به چشم نمی خورد این کوه ها که در امتداد ساحل از منطقه کچوتانزدیکی خلیج گواتر له سمت شرق کشیده شده چشم اندازی سحرانگیز وبدیع آفریده است.
سواحل دریای عمان :
درکناره های دریای عمان صخره های بزرگی در اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی به وجود آمده که چشم اندازی زیبا راخلق نموده است این بخش از سواحل را به خصوص به هنگام غروب می توان به عنوان یکی از دیدنی ترین سواحل جنوبی ایران نام برد چراکه دیواره های صخره ای و مناظر دلنشین که در برخی جاها خزه ها و دیگر روییدنی ها سبزفام دریایی آن را زینت بخشیده اند مانند آکواریومی طبیعی با انواع ماهی های رنگین بیننده را به شگفتی وامی دارد.
تالاب لیپار:
درفاصله 15کیلومتری شهر چابهار بعد از بند رمین درمسیر جاده ساحلی گواتر و در تنگه صخره ای مشرف به دره ای زیبا قرار دارد که از فراز آن می توان روستایی به همین نام را درمیان سبزه زارها مشاهده نمود. درمیان دوکوه که فاصله چندانی ازهم ندارند آب بندی ایجاد شده که آب های سرگردان اطراف را در خود جمع نموده وبه آبگیری به طول 4کیلومتر تبدیل شده است. در این آبگیر زیبا انواع بوته ها و درختچه ها از انواع گز وحشی باچشم اندازی زیبا منطقه ای بکر با اکوسیستم خاص را به وجود آورده است. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم ، انواع حواصیل ، طاووس کن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، جنبشی شور انگیز در فضا می پراکند.
تپه نمکی :
پدیده ای کم نظیر آرمیده در نقطه میانی روستای گشت واقع در شهرستان سراوان است شامل تپه ای نمکین مملو از املاح معدنی است که آرام آرام از دل آن جوشیده و برسطح زمین روان می گردد. تپه حاصل نمک بجامانده از این آب است. درزمان زلزله از آن آب فوران می کرده و مردم محلی معتقدنددرصورتی که پای دزد درآن فروبرند در آن گیر می کند برای رهایی از آن باید حیوانی راقربانی کنند.
انجیر معابد:
این درختان که درگویش محلی به آن کرگ می گویند از ویژه درختان کائوچوئی می باشد. درختانی بزرگ هستند که درنوارساحلی چابهار می رویند و درتمام اعضای آنها شیره سفید رنگی جریان دارد. تاج این درختان بزرگ وپهن بوده و از انشعابشان ریشه های نابجایی می روید. پوست این درختان صاف وخاکستری و دارای برگ های بیضی شکل ، ساده و درشت هستند. دارای میوه های نارنجی رنگی به درشتی فندوق می باشند. این میوه ها قابل خوردن هستند. معمولاً درختان انجیر معابد قدمتی بیش از صد سال دارند و غالباً در نزدیکی زیارتگاه ها قرار دارند و یا خود قبلاً زیارتگاه بوده است. این درختان را می توان در روستاهای رمین، تیس، کویان، ماشی، لیپار و کوپان سر مشاهده نمایید.
چشمه آبگرم بزمان:
درشهرستان ایرانشهر 9چشمه آبگرم معدنی وجوددارد که معروفترین آن چشمه آبگرم بزمان است. این چشمه در بخش بزمان درفاصله 100 کیلومتر شمال غربی ایرانشهر واقع شده است. چشمه آبگرم از شکاف سنگ ها بیرون می آید. علت گرمی آب فعالیت های آتشفشان است که دمای آب 5/35 درجه است.
رودخانه دامن:
رودخانه زیبای دامن که از مجاورت روستایی به همین نام می گذرد از دیگر مواهب طبیعی بکر منطقه بلوچستان به شمار می رود که مناظری بدیع و دل انگیز از ترکیب نخلستان های صبور و سرافراز و شالیزار خرم وپربار را یکجا پدید آورده است.
منطقه تفریحی چاهان :
این منطقه در فاصله چند کیلومتری از شهر نیکشهر واقع شده است. در این منطقه پوشش گیاهی و باغات زیادی وجود دارد. از تفرجگاه مناسبی برای مردم است. وجود چشمه های چند گانه در این منطقه عامل ایجاد چنین فضای سرسبزی است.
بندر ماهیگیری پزم تپاب:
این بندر ماهیگیری دارای قایق ولنج ماهیگیری بزرگ تاکوچک است. ساحل این بندر به شکل پلاژ و ماسه ای می باشد که از نظر گردشگری حائز اهمیت است.
تمساح پوزه کوتاه (گاندو)
این جانور باقی مانده ای است از رسته کروکودیل ها که خزندگانی بوده اند در دوران فروزئی که 225 تا265 میلیون سال قبل می زیسته اند.آنها در طول 65 میلیون سال گذشته تغییرات اندکی یافته اند، در ایران تنها ناحیه زیست اینگونه منطقه حفاظت شده باهوکلات در جنوب استان سیستان و بلوچستان می باشد. مردم محلی به آن گاندو می گویند.

شهر سوخته :
در56کیلومتری شهرستان زابل – زاهدان قرار گرفته است این شهر بزرگ با 5200 سال قدمت و151 هکتار وسعت ، شناسنامه پرافتخار سیستانیان می باشد اولین و بزرگترین استقرار شهرنشینی در شرق فلات ایران که با توجه به بررسی های به عمل آمده کمتر ابزار جنگ درآن کشف شده است و درصلح و آرامش زندگی می کردند. گورستان شهر سوخته با 25 هکتار وسعت 40 هزار گور به عنوان یکی از وسیعترین گورستان های قبل از تاریخ کمک زیادی به پژوهش در روند شکل گیری تمدن حاشیه هیرمند و نوع اعتقادات ساکنان آن می کند.
اشیا مکشوفه از این شهر
- چشم مصنوعی
- نخستین جمجمه جراحی شده
- تخت نرد
- اولین تصویر سازی متحرک دنیا(انیمیشن)
- ظروف پلی کروم

کوه خواجه :
مجموعه ای از آثار دوره های مختلف تاریخی اسلامی درشهرستان زابل است یک بنای وسیع و آتشکده آن ، قلعه های خشتی ، راه ها ودالان های قدیمی ، برج وباروها ، چند زیارتگاه ، قبور سنگی ، کاخ وشهری کوچک ، دالان گالری و آثاری بنام های کک کهزاد، ارگ چهل دختر ، قلعه کافران، اتاق بی باد، ارگ سرسنگ ، زیارت خواجه غلطان ، آرمگاه آسیابان و پیرگندم بریان در آن دیده می شود. این بنا با معماری زیبای خود از بزرگترین بناهای خشتی پیش از اسلام است. در بین ادیان مسیحیت به دلیل حضورسه مغ وراهب مسیحی که در انجیل متی از آن نام برده شده است و دین زرتشت به دلیل زندگی زرتشت و ظهور منجیان عالم در این دین که در اوستا نیز ذکرشده است در بین مسلمانان نیز اهمیت خاصی برخوردار است.
دهانه غلامان:
در دوکیلومتری روستای قلعه نو ازتوابع شهرستان زهک واقع شده است که بقایای شهری عظیم از روزگار هخامنشیان است. این شهر از جهات گوناگون دارای اهمیت است از یک سو تنها شهر خشتی وگلی روزگار هخامنشیان است که برخلاف سایر شهرهای این دوره نشانگر زندگی پادشاهان و کاخ های مربوط به آنهاست، دیگر اینکه بدون برنامه ریزی رشد نکرده بلکه با احداث شهرنقشه و برنامه ریزی مدون صورت پذیرفته است.

 

 

  © IRAN GASHT TOUR 2004 - ALL RIGHT RESERVED