قبرس


پایتخت : نیکوزیا
شهرهای توریستی : لارناکا – آیاناپا – لیماسول
مذهب : ارتودکس – مسلمان
واحد پول : پوند قبرس
زبان : یونانی – ترکی – انگلیسی
فاصله هوایی تا تهران : 2:45
اختلاف ساعت با تهران : 1:30+


آشنایی با قبرس

جمهوری قبرس جزیره‌ای در میان آب‌های دریای مدیترانه است که به دو قسمت ترک‌ نشین و یونانی‌ نشین تقسیم می‌شود.
این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری دریای مدیترانه است و سالانه بیش ‌از 3 میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند.
قبرس تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل دارد. حدود 12 درصد از زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات ، سیب‌زمینی ، گندم ، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند و بز هم در این کشور رایج است.
قبرس جزیره‌ای نیمه کوهستانی است که اغلب کوه‌های آن در نواحی شمالی و جنوب غربی واقع شده و جلگه‌های وسیعی نیز در مناطق مرکزی دارد.

از هزاره‌های سوم و چهارم پیش از میلاد، فرهنگ عصر جدید در جزیره قبرس وجود داشته است. در سال 800 پیش از میلاد، فنیقی‌ها در قبرس ساکن شدند و پس از آن، حکومت قبرس به دست آشور و سپس مصر افتاد.
در قرن ششم پیش از میلاد، ایرانیان بر قبرس دست یافتند و حکومت آنان بر قبرس حدود دو قرن طول کشید.
در سال 1914 انگلیس قبرس را به قلمرو خود اضافه کرد و در سال 1925 رسماً قبرس مستعمره این کشور شد. در دوره تسلط انگلستان بر یونان ، نهضتی در میان یونانی‌ نژادان جزیره برای پیوستن به یونان تشکیل شد.
با این حال اختلاف ادامه یافت و سر انجام در سال 1974 ترکیه برای حمایت از ترک‌های قبرس به این سرزمین نیرو فرستاد و به این ترتیب این کشور به دو بخش ترک و یونانی به ترتیب در شمال و جنوب تجزیه شد .
 


زیباییها
درمیان گردشگران و دوستداران طبیعت، مدیترانه همواره به داشتن سواحل دلفریب و زیبایش شناخته شده است. قبرس شمالی نیز از این موهبت مدیترانه‌ای برخوردار بوده و سواحل سحرانگیز این منطقه با جادوی آب زلال و شن‌های درخشان خود قلب تمام گردشگران ورودی به این منطقه را به تسخیر خود در آورده است.
در کنار این سواحل زیبا و پهناور جزیره ,آب و هوای گرم مدیترانه‌ای، آفتاب دل‌انگیز و آسمان آبی قبرس شمالی، جمعیت زیادی از گردشگران را به سمت خود جلب می‌نماید. شنا، غواصی، و انواع ورزش‌های آبی از مهمترین تفریحات گردشگران در سواحل قبرس شمالی محسوب می‌گردند.
ورود لاک‌پشت‌ها به جزیره برای تخم‌گذاری و همچنین شنای دلفین‌ها در نزدیکی سواحل را می‌توان از جلوه‌های چشم‌نواز  سواحل قبرس شمالی نام برد. در این منطقه ،  رقابت زیادی میان پلاژها جهت میزبانی گردشگران وجود دارد که البته سرویس‌ دهی و خدمات ارائه شده در این پلاژها از سطح بسیار مطلوبی برخوردار می‌باشد.

از میان پلاژهای معروف قبرس شمالی ، می‌توان به مناطق زیر اشاره کرد:
• پلاژ دنیز کیزی در 5 کیلو متری گیرنه
• پلاژ مارا مونته در 9 کیلومتری غرب گیرنه
• پلاژ کاملوت در 7 کیلومتری گیرنه
• پلاژ اسکیپ در 8 کیلو متری گیرنه
• پلاژ القادی در 17 کیلو متری شرق گیرنه
• پلاژ آکا پولکو در 2 کیلومتری گیرنه
• پلاژ سالامس در شرق گیرنه
• پلاژ کارپاس در شرق گیرنه

Kyrenia (گیرنه)


یکی از معروف‌ترین شهرهای قبرس ,گیرنه می‌باشد که مناظر زیبای توأمان کوه و دریای آن بسیار مورد توجه گردشگران می باشد. این شهر در کنار جذابیت‌های طبیعی خود دارای بناهای تاریخی و فرهنگی دیدنی نیز می‌باشد . تاریخ این شهر باستانی به اواخر جنگ تروژان بازگشته و طبق آخرین یافته‌های باستان‌شناسی، این منطقه زیستگاه و محل اسکان انسان‌ها در عصر حجر (3000 تا 5800 سال قبل از میلاد مسیح) بوده است.

صومعه بلاپایس با زیبایی افسانه وارش در میان کوه بش پارماک واقع شده است و تنها 10 دقیقه با گیرنه فاصله دارد، دیدار از این صومعه افسانه‌ای متعلق به قرن 14 با جوآرام و نافذش، اجتناب ناپذیر است.  اما قلعه و بندر گیرنه با انبارهایی مملو ازمیوه‌هایی که آماده صادر به کشورهای دیگر هستند نکته قابل توجه دیگر می باشد.   و در آخرقلعه هیلاریون واقع درکوه بش پارماک  است که در قرن دهم میلادی جهت اعلام خطر در قبال حملات ساخته شده است.FAMAGUSTA (فاماگوسا)


منطقه فاماگوستا با داشتن سواحل متعدد و زیبا همراه با شنهای طلایی و ظاهری بکر و طبیعی مورد علاقه و توجه می باشد. زمان پیدایش فاماگوستا به 300 سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد که در آن زمان به Arsino واژه‌ای یونانی معروف بوده و بعد‌ها به بندرگاه مهمی تبدیل گردیده است.
در شمال شهر فاماگوستا و در نزدیکی سواحل کارپاس منطقه ای از بقایای شهر باستانی سالامیس وجود دارد. شهری که از حدود هزار و صد سال قبل از میلاد پایتخت قبرس بشمار می آمده و در قلمرو امپراطوریهای آسور، مصر، ایران(پرسیا) و روم باستان قرار داشته است. اما سالامیس با گذشت قرون متمادی همچنان زنده و پابرجاست. این منطقه زیبای باستانی در بیشه زارهای اطراف می‌موسا واقع شده و بقایای آثار باستانی و همچنین سکه‌های طلایی که متعلق به سالهای 374 و 411 قبل از میلاد می‌باشد بیانگر اهمیت باستانی این شهر در روزگاران کهن بوده است.


NICOSIA


نیکوزیا پایتخت و بزرگترین شهر قبرس می‌باشد. ساختمان‌ های اداری دولتی، دفاتر نمایندگی‌های کشورهای خارجی و همچنین مقر سازمان ملل در این شهر واقع شده اند.
نیکوزیا تنها پایتخت دوتکه در جهان می‌باشد که نیمی از آن در اختیار قبرس شمالی و نیمه دیگر آن در اختیار قبرس جنوبی (یونانی) می‌باشد.  طبق توافقات بین دو کشور، از سال 2003 عبور مرور شهروندان هر دو منطقه به یکدیگر بدون نیاز به مجوز و تنها با کارت شناسایی صورت می‌پذیرد.


معماری باستانی نیکوزیا
برج و باروهای این شهر در سال 1570 میلادی توسط Venetians بنا شده و کل شهر را دربر می‌گیرند. در داخل حصار شهر نمونه‌های بسیار زیبایی از الگوهای معماری گوتیک و عثمانی قابل مشاهده می‌باشد.
همانند سایر شهرهای قبرس که بیش از 300 سال تحت حکمرانی دولت عثمانی قرار داشته‌اند، این شهر نیز در عین داشتن هویتی ترکی از پیشینۀ غنی چند فرهنگی در کنار چارچوب‌های فرهنگی و مذهبی عثمانی برخوردار  می باشد .
 

دیدنی ها


ایسکله
چشم‏ اندازی بکر و تماشایی که لاک‏پشت‏ ها در آنجا زیست می‏کنند و خیال و رویا در آنجا شکل می‏گیرد. هزاران منظره عجیب و بی‏نهایت زیبا همراه با دهکده‏ های باستانی، قصر سلطنتی، مقبره‏ ها و همچنین خرابه‏ هایی که یادگارهایی از دوران باشکوه گذشته است ، در این مکان قرار دارند.


 گوزل‌یورت و لفکه


گوزل یورت یا Moephou در شمال غربی قبرس واقع شده و دورتادور آن با درختان مرکبات پوشیده شده است.  بیشتر از نصف محصولات مرکبات قبرس از این ناحیه برداشت می شود.

 خرابه‌های باستانی سولی و خرابه‌های قصر وونی از نقاط دیدنی این منطقه می باشند. این قصر با 137 اتاق بالای تپه بنا شده و دارای منظره خارق‌العاده‌ای می‌باشد و توسط پادشاه فنیقی شهر ماریون، برای نظارت بر شهر سولی که طرفدار یونان می‌بود، در قرن پنجم قبل از میلاد ساخته شده است.  علاوه بر آن  می توانیم از صومعه بی‌نظیر سنت ماماس و موزه باستان‌شناسی در گوزل‌یورت بازدید کنیم. در افسانه‌های قبرس، سنت‌ماماس به عنوان شخصی که با پرداخت خراج به حاکمان زورگو مبارزه کرد شناخته می‌شود.

 
 

 

  © IRAN GASHT TOUR 2004 - ALL RIGHT RESERVED