اورامان

ثبت جهانی اورامان تجربه ارزشمندی برای دنیا می‌شود

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ثبت جهانی اورامان با توجه به غنا و وسعت این منطقه تجربه ارزشمندی برای همه دنیا می‌شود.

به گزارش ایرنا، فرهاد عزیزی روز دوشنبه در جلسه آمادگی برای ثبت جهانی اورامان که در استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: اورامان دارای محتوای میراث معنوی و معماری خاصی است که هنوز آسیب ندیده است.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی اورامان به موتور محرکه توسعه گردشگری غرب کشور تبدیل می‌شود، افزود: با ایجاد یک عزم در میان مردم و همکاری آنها می‌توان بهترین امور را برای ثبت به انجام رساند البته ثبت جهانی اورامان اعتبار خاصی برای منطقه و کشور است لذا شرایط و روزهای حساسی پیش روی داریم که همه باید پای کار باشند.

عزیزی با اشاره به اینکه اکنون ٢۴ اثر کشور ثبت جهانی شده و به این ترتیب در رده دهم قرار داریم که اگر شرایط جنگی هشت ساله نبود می‌توانستیم در رده اول جهان باشیم، اضافه کرد: مردم کردستان در موقعیت‌های مختلف تاریخی همیشه ثابت کرده‌اند پای کار هستند و با همه خلوص و به شکلی صادقانه در کارها مشارکت می‌کنند که در خصوص ثبت جهانی اورامان نیز به مشارکت آنها نیاز داریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان هم در این نشست با بیان اینکه ثبت جهانی یک اثر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد،  اظهار داشت: ثبت جهانی و سپس افزایش حضور گردشگران در منطقه موجب افزایش اشتغال و درآمد شده و در نتیجه ساکنین منطقه انگیزه بیشتری برای ماندن در روستاها پیدا خواهند کرد.

خالد جعفری با اشاره به اینکه ضروری است در راه آماده سازی ثبت جهانی اورامان، مردم منطقه توجیه و آگاه شوند چرا که حفظ بافت بومی منطقه و استانداردهای مدنظر مستمر و طولانی مدت خواهد بود،  تاکید کرد: باید مزایای ثبت شدن اورامان برای مردم تشریح شود که این کار مردم را همراه کرده و امور سریعتر پیش می‌رود.

سرپرست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان هم در این نشست گفت: زمان فداکاری و تلاش بیشتر فرا رسیده تا ثبت جهانی اورامان انجام شود در این راستا خواسته‌ها و نیازها به صورت دقیق باید به دهیاران روستاهای منطقه و مردم ارائه شود.

محمدابراهیم زارعی با بیان اینکه داشته‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی کردستان ثروت‌های این استان است و ثبت جهانی اورامان یک سرمایه گذاری برای آینده کردستان خواهد بود،  اضافه کرد: باید معماری قدیمی این مناطق حفظ شود چون مدتی اورامان تخت را رها کردیم و بافت‌های ناهماهنگی در آن ایجاد شد البته نگرانی برای اعتبار به منظور ساماندهی روستاهای پایلوت اورامان نداریم و اعتبارات لازم تخصیص داده می‌شود.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان هم در این نشست گفت: منطقه اورامان در دو استان کردستان و کرمانشاه ۱۰۶ هزار هکتار عرصه و ۳۰۳ هزار هکتار حریم دارد که در مقایسه با کشورهای دیگر هم اندازه کشوری همچون بحرین است که این اهمیت این منطقه را نشان می‌دهد.

پویا طالب‌نیا یادآور شد: منطقه اورامان با وجود ۷۰۰ روستا که نشان‌دهنده سکونت انسانی متمرکز این منطقه است به عنوان مهمترین اثر و سایتی است که ثبت جهانی خواهد شد.

وی اضافه کرد: سه منطقه حفاظت شده با ۱۵۰ هزار هکتار، یک هزار و ۱۰۰ اثر تاریخی و باستانی، ۶۰ میراث ناملموس ثبت شده همچون عروسی پیرشالیار و ۵۰ اثر میراث طبعی همچون کانی بل و یک باغ ۷۰۰ ساله از جمله داشته‌های مهم اوارامان است.

طالب‌نیا با اشاره به اینکه دو طرح اضطراری ۱۵ روزه و کوتاه مدت ۶ ماهه برای مناسبت سازی روستاها در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این امر لازم است.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه اورامانات در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان،    سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع است.

منبع:ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *