بلگراد

‌تندیس مشاهیر ایران در بلگراد نصب می‌شود

در دیدار مجازی شهرداران تهران و بلگراد مقرر شد تندیس‌های مشاهیر ایرانی و صرب در شهرهای بلگراد و تهران نصب شود که نخستین تندیس هم مربوط به حکیم عمر خیام و نیکولا تسلا است.

به گزارش ایرنا، پیروز حناچی شهردار تهران عصر چهارشنبه در گفت‌وگوی تصویری با شهردار بلگراد گفت: بحران کرونا به مردم دنیا نشان داد آنچه بشریت به دست آورده است در برابر آنچه که نمی داند هیچ است. همه ویروس های کرونا در کل دنیا را که جمع کنیم ۸ گرم بیشتر نخواهد بود؛ اما ببینید چه مشکلاتی در دنیا ایجاد کرده است و این‌ها نشان می‌دهد که برای حل مشکلات جهانی به همبستگی بیشتری نیاز داریم.

وی گفت: تهران و بلگراد در زمینه های مختلف با هم همکاری داشتند و ما خواهان گسترش همکاری‌ها در زمینه های مختلف هستیم. بر اساس توافقی که میان دو شهر شده است از شخصیت‌های برجسته ایرانی تندیسی در بلگراد و همینطور برای شخصیت‌های برجسته صربستانی تندیسی در تهران ساخته و نصب می‌شود. نیکولا تسلا و حکیم عمر خیام از نخستین تندیس هایی است که در تهران و بلگراد نصب خواهد شد.

حناچی بیان کرد: ما در تهران موج سوم کرونا را پشت سر گذاشته ایم و هم اکنون شرایط مناسب تری نسبت به جهان غرب داریم، اما همچنان نگران آینده هستیم، در تهران بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی مانند سینماها تعطیل شده و شهرداری نیز بسیاری از خدمات را به مردم ارائه نمی‌کند. ناوگان حمل و نقل شهری با کاهش یک سومی مسافران روبروست، این در حالی است که ما در ایران علاوه بر کرونا با تحریم های ظالمانه علیه ایران نیز مبارزه می کنیم که امیدواریم به زودی برطرف شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کرونا آسیب های زیادی به فعالیت های اقتصادی وارد کرده است افزود: البته شهرداری تهران به برخی از آسیب دیدگان اقتصادی کمک کرده و علاوه بر این در حوزه توسعه شهری هم اقدامات خوبی انجام شده است؛ از جمله افتتاح ۱۰ ایستگاه مترو که تا پایان سال هجری شمسی اتفاق خواهد افتاد.

شهردار تهران با استقبال از درخواست شهردار بلگراد برای سفر به این شهر گفت: امیدوارم شرایط کرونا برطرف شود و بتوانیم با یکدیگر ملاقات حضوری داشته باشیم و در جریان این ملاقات  سند خواهرخواندگی شهرهای تهران و بلگراد را امضا کنیم.

در ادامه شهردار بلگراد با اشاره به شرایط کرونایی جهان گفت: بلگراد هم مانند سایر کلانشهرهای دنیا سال بسیار سختی را پشت سر گذاشته و این در حالی است که هم اکنون نگران سلامتی مردم و کادر درمانی شهرمان هستیم. در یک سال گذشته شرایطی را تجربه کرده‌ایم که مانند فیلم های تخیلی است و انسان ها با استفاده از دستگاه با هم صحبت می‌کنند.

زوران رادوویجیچ با اشاره به همکاری با کادر درمان ایرانی بیان کرد: من جراح کودکان هستم و با پزشکان خوب ایرانی در بلگراد همکاری می‌کنم و می دانم که با وجود کادر مجرب درمانی ایران شرایط در کشور شما بهتر خواهد شد.

همچنین رادوویجیچ در سخنان خود از مهمان نوازی ایران در میزبانی شهردار سابق بلگراد تشکر کرد و گفت: امیدواریم میزبان خوبی برای شما باشیم.

شهردار بلگراد در پایان این دیدار مجازی افزود: با وجود کرونا شهرداری بلگراد هم تلاش دارد که پروژه‌های خود را ادامه دهد هر کسی که به بلگراد بیاید متوجه می شود که این شهر در مقایسه با گذشته تغییرات زیادی کرده است و ساخت و سازهای زیادی در بلگراد در جریان است.

به گزارش ایرنا، شهر بلگراد حدود ۳.۶ درصد از مساحت خاک صربستان را شامل می‌شود و ۱۵ درصد از جمعیت این کشور در بلگراد ساکن هستند.

منبع:ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *