سی‌سخت

سی‌سخت قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

شهر سی‌سخت با جاذبه‌های گردشگری همچون دریاچه کوه، چشمه میشی، منطقه حفاظت شده دنا، غار نول، آبشار کوه گل و قلل پربرف دنا یکی از مهمترین مناطق گردشگری کشور است و زلزله هم نمی‌تواند این شهر زیبا که طبیعت چشم‌نوازی دارد را از نگاه گردشگران دور کند.

سی‌سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است.

مسیر دسترسی

این مکان برای‌ گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است و هر ساله شمار زیادی از گردشگران ایرانی و غیر ایرانی به آن جا سفر می‌کنند.

برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی‌سخت استفاده کرد و یا از مسیر اصفهان-سمیرم-سی‌سخت به این شهر رسید.
سی‌سخت دارای پیشینه تاریخی بسیار قدیمی است و سابقه سکونت در شهر سی‌سخت به قبل از اسلام برمی‌گردد.

وجه تسمیه سی‌سخت

وجه تسمیه سی‌سخت را این طور بیان می کنند، در زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه ۳۰ تن از پهلوانان خود از جمله بیژن از راه تل خسرو که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری یاسوج واقع شده به یکی از روستاهای فعلی سی‌سخت به نام کوخدان که در قدیم به کومه دان مشهور بوده، می‌رسند، شب را در آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی‌سخت، کیخسرو از یارانش جدا شده است.

این شهر با واقع شدن در دامنه کوه دنا از طبیعتی بی‌نظیر  برخوردار بوده و یکی از قطب‌های گردشگری استان به شمار می‌آید.

این شهر دارای مناظر طبیعی بکر و چشمه‌های جوشان است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

هوای پاک و دل انگیز شهر سی‌سخت با هنر نقاش طبیعت درآمیخته شده و فضایی رؤیایی را برای مسافران و گردشگران رقم زده است.

دریاچه کوه گل

این آبگیر زیبا و بکر که در گویش محلی برم سبز گفته می‌شود در دل کوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم‌انداز زیبایی دارد که تنها با ره سپردن به این منطقه کوهستانی و قدری کوهپیمایی می‌توان به آن رسید.

دریاچه کوه گل در یک گودال طبیعی نشسته بر دامان کوهستان پدید آمده و با جای گرفتن قله‌های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی اطراف آن، منظره‌ای کم نظیر از یک دریاچه کوهستانی در پیش چشم جلوه‌گر می‌کند.

بالاتر از دریاچه کوه گل آبگیر کوهستانی دیگری نیز شکل گرفته که تا اندازه‌ای کوچک‌تر است.

این ۲۲ آبگیر طبیعی و کوهستانی بخشی از زیبایی‌های بکر طبیعت کوه گل سی‌سخت است که به ویژه در تابستان جذابیت‌های ویژه‌ای دارند.

 دریاچه کوه گل از آب شدن برف قله‌های بالادست آن و از چشمه‌های طبیعی آبگیری می‌شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره‌ای گذر می‌کند که سر انجام به رودخانه مسیر راه می‌پیوندد.

 اطراف دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره‌ها می‌توان یافت که گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

بسیاری از کوهنوردانی که به قله‌های دنا صعود کرده‌اند بر این باورند که دنا به لحاظ زیبایی هم تراز آلپ و چه بسا زیباتر از آن است تا جایی که در گذشته‌های نه چندان دور از دنا به عنوان آلپ ایران یاد می‌شد.

سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمدقرار دارد.

گرچه این شهر گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وقوع زلزله در حال بازسازی است اما جاذبه‌های بکر و طبیعی شهر سی‌سخت همچنان می‌تواند میزبان خوبی برای دوست‌داران طبیعت‌گردی در کشور باشد.

منبع:میراث آریا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *