باغ عفیف آباد شیراز

جاذبه های تاریخی زیادی در گوشه و کنار ایران عزیزمان به چشم می خورند که هر یک نشانی از تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین کهن دارند و علاقه مندان را از راه های دور و نزدیک به سوی خود می کشانند. تمرکز این جاذبه ها در برخی شهرها بیشتر است و جلوه ه ای خاص به آنها بخشیده اند. شیراز یکی از همین شهرهاست؛ دیاری خوش آب و رنگ که با آمدن نامش عطر بهارنارج معروفش به مشام می رسد و حال و هوای متفاوتش شوق را در جان و تن جاری می سازد. در قدم به قدم این شهر می توان ردپایی از تاریخ یافت و سازه ای تماشایی را دید. باغ های زیبای شیراز از جمله دیدنی های پرطرفدار آن هستند؛ مکان هایی که حال و هوایی خوش را برای مهمانان شان به ارمغان می آورند و آنها را برای لحظاتی از دغدغه ها و روزمرگی ها دور می سازند. حتا اگر دوستدار تاریخ هم نباشید نمی توانید دست رد به این جاذبه ها بزنید. آنچه که پیش روی تان قرار می گیرد گوشه ای از هنر باغ سازی ایرانی است که دهان هر کس را به تحسین می گشاید.
آشنایی با باغ عفیف آباد | نمونه عالی گل آرایی ایرانی

اگر راه تان به سمت خیابان عفیف آباد شیراز کج شود، در میان همهمه آن، دری را می بینید که بر سردرش نام باغ عفیف آباد نقش بسته است. اینجا همان جایی است که حال و هوای شما را تازه می کند و سفری متفاوت در تاریخ را برای تان رقم می زند؛ باغی قاجاری و متعلق به دوران ناصرالدین شاه که ساختمانی مجلل و دو طبقه در میان خود دارد و با همت ارتش، موزه نظامی نیز در آن برپا شده است. همچنین در این گشت و گذار یکی از باغ های کهن و زیبای شیراز را می بینید که آن را میزبان نمونه ای عالی از گُل کاری ایرانی می دانند و ظرافت نقش و نگارهایش را در کمتر جایی می توان دید. وسعتش به حدود ۱۲۷۰۰۰ متر مربع می رسد و می توانید لحظاتی به یادماندنی را در قهوه خانه اش بگذرانید و یا قدمی در کنار درختان تنومندش بزنید. زیبایی ها و ارزش بالای این باغ باعث شد تا در تاریخ 10 خرداد 1351 نامش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد و بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
حال خوب باغ عفیف آباد

وقتی از باغ عفیف آباد سخن می گوییم، در واقع فقط از یک جاذبه تاریخی حرف نمی زنیم. در این باغ حال و هوایی جریان دارد که حسابی سرحال تان می آورد و انرژی تازه ای به شما می بخشد. وقتی قدم به درون آن می گذارید، از همهمه شهر فاصله می گیرید و گوش می سپارید به نغمه پرندگان و صدای خوش جریان آب. بر روی سنگفرش ها قدم می زنید و در هر قدم جلوه ای تازه کشف می کنید. درختان سربلند و قدبرافراشته، گل ها و چمن سرسبز، چیزهایی هستند که در قاب چشمان تان جای می گیرند. اگر بهار را برای رفتن به شهر بهارنارنج برگزینید و جلوه بهشتی اردیبهشت را در عفیف آباد به تماشا بنشینید که نور علی نور می شود.

وقتی به عمارت میان باغ می رسید کمی سر به هوا می شوید؛ کمتر کسی می تواند از خیر تماشای نقاشی های ظریف در سقف این ساختمان بگذرد و آنها را ندیده بگیرد. ستون های برافراشته این سازه، بهانه خوبی برای ثبت عکس های زیبا به شما می دهند. کافیست به سراغ بخش اجاره لباس های سنتی در باغ بروید و تن پوش سنتی شیراز را بر تن کنید؛ حالا همه چیز آماده است تا خاطره بسازید و کلی عکس های قجری و شاهانه ثبت کنید.

در کنار عمارت توپ و تانک ها را می بینید؛ شاید کمی برای تان عجیب باشد اما باید باور کنید که حتا حضور این آلات جنگی نیز چیزی از دلنشینی باغ کم نمی کند. بلکه کنجکاوتان می کند تا در کنار لذت بردن از این همه زیبایی در یک باغ ایرانی، گشتی هم در موزه ارتش بزنید و با اسلحه ها و توپ و چیزهای دیگر آشنا شوید.

از هیچ چیز سرسری گذر نکنید و همه چیز را با دقت بنگرید تا وقتی از در باغ عبور می کنید و دوباره به خیابان باز می گردید تا مدت ها تصاویر شیرینی در ذهن تان داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *