چهار محال و بختیاری

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری آبشار زرد لیمه – چهار محال و بختیاری

استان‌هایی همچون چهار محال و بختیاری ، طبیعتی بسیار زیبا و ناشناخته دارند و گزینه بسیار مناسبی برای طبیعت‌گردان به شمار می‌روند. در گوشه‌ای از این استان و در میان کوه‌های مرتفع زاگرس، آبشاری زیبا و با شکوه به نام آبشار زرد لیمه وجود دارد.

آبشار زرد لیمه
همشهری آنلاین: آبشار زرد لیمه در شهرستان اردل در استان چهار محال و بختیاری است. این آبشار یکی از عریض‌ترین آبشارهای موجود در کشور است که در میان رشته کوه‌های رفیع زاگرس جای خوش کرده است.

آبشار زرد لیمه در مناطق غربی شهرستان اردل قرار دارد. این آبشار در منطقه‌ای به نام دیناران و در انتهای یک دره سرسبز به نام زرد لیمه جای خوش کرده است. فاصله شهرستان اردل با مرکز استان یعنی شهرکرد، حدود ۸۰ کیلومتر است و به عنوان یکی از مناطق اصلی عبور عشایر در چهار محال و بختیاری شناخته می‌شود.

ارتفاع این آبشار ۴۰ متر و عرض تاج آن (به جایی که آب شروع به پائین ریختن می‌کند، تاج آبشار می‌گویند) حدود ۶۵ متر است که آن را به عنوان یکی از عریض‌ترین آبشارهای کشور معروف کرده است.

هر چیزی که از یک مقصد طبیعت گردی انتظار دارید را می‌توانید در این منطقه پیدا کنید؛ کوهستان‌های مرتفع، رودخانه‌ای زیبا، جنگل، مراتع سرسبز و البته یک اثر تاریخی ۶۰۰۰ ساله در این منطقه دور هم جمع شده‌اند.

در مراتع دره لیمه، انواع و اقسام گیاهان ارزشمند مرتعی کشور را می‌توان مشاهده کرد. گون گونه اصلی مرتعی این ناحیه است که در مجاورت مزارع دیم گندم و جو محلیان و رودخانه خروشان بازفت خودنمایی می‌کند. این منطقه یکی از مناطق کوچ عشایر در چهار محال و بختیاری است.

باوجود تمامی زیبایی‌های این منطقه و طبیعت بکر و منحصر به فردش، برای رسیدن به آن باید مسیری نسبتا سخت را طی کنید. زرد لیمه یکی از مناطق صعب العبور کشور است و شاید به همین خاطر است که تا به حال به صورت بکر و دست‌نخورده باقی مانده است.

برای دسترسی به این آبشار و همچنین دسترسی به آثار تاریخی موجود در این منطقه، باید ساعت‌ها پیاده‌روی و کوه پیمایی کنید. از هنگامی که پیاده‌روی خود را شروع کنید، حدود ۷ الی ۸ ساعت در راه خواهید بود. بنابراین، قطعا باید یک شب را هم در دل طبیعت سپری کنید.

دره لیمه، اقلیمی گرمسیری دارد. بدون شک بهترین فصل سفر به این منطقه فصل بهار و از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه است. در ماه اردیبهشت، گل‌های وحشی بسیاری در جای جای این دره می‌رویند.

بهتر است سفر به این منطقه را حتما به صورت گروهی و با یک راهنمای محلی انجام دهید. به همراه داشتن یک GPS هم کمک زیادی به شما خواهد کرد. همراه داشتن آب به مقدار کافی، مواد خوراکی و تجهیزات مناسب طبیعت‌گردی از دیگر ملزومات سفر به این منطقه هستند.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *