چشمه‌علی

ساماندهی مجموعه تاریخی چشمه‌علی دامغان آغاز شد

ساماندهی مجموعه چشمه‌علی دامغان در استان سمنان با هدف ثبت این اثر در فهرست آثار جهانی آغاز شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی قاسمی، رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان روز چهارشنبه ۲ مهر گفت: بهسازی و مرمت چشمه علی با هدف رفع مشکلات زیرساختی و فراهم شدن زمینه ثبت جهانی این مجموعه با همکاری و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان در حال انجام است.  برای ساماندهی و مرمت این مجموعه تاریخی و گردشگری، ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات دور دوم سفر رئیس جمهوری به استان سمنان اختصاص یافته است.

وی افزود: نقشه‌برداری محوطه و باغ چشمه علی برای طراحی منظر و سامان‌دهی بر مبنای استانداردهای ثبت جهانی، انجام و تخریب سازه‌های الحاقی معاصر برای احیای منظر اصیل باغ تاریخی چشمه علی آغاز شده است. سنگ‌فرش کردن محوطه، مبلمان، سامان‌دهی برق و نورپردازی و مرمت دیوارهای باغ از جمله اقدام های مرمتی در دست اجرا است.

قاسمی، چشمه علی را اولین اثر نفیس استان سمنان در راه ثبت جهانی دانست و گفت: این مجموعه یکی از خوش آب ‌و هواترین تابستان‌گاه‌های ایران است که دارای ۲ دریاچه و ۲ عمارت با ارزش تاریخی مربوط به اواخر دوره صفوی و اوایل دوره قاجار است و فضای آرام بخشی را برای گردشگران فراهم می‌کند.

چشمه علی دامغان با شماره ۸۳۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده و در سال ۱۳۸۶ در جلسه هیات وزیران به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *