منطقه آزاد کیش

بررسی امکان برگزاری جشنواره زمستانی کیش

از اوایل آبان ماه و به دنبال تصمیمات ستاد مرکزی کرونا برای پروازها و لزوم رعایت سقف حداکثر 60 درصدی پروازها که متعاقبا منجر به افزایش هزینه‌های سفر شد، آمار مسافران ورودی کمتر شد.خسرو نشان (معاون گردشگری منطقه آزاد کیش) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر روند ورود گردشگران به کیش و تاثیرات آن در خصوص چگونگی برگزاری جشنواره‌های فصلی کیش گفت: منطقه آزاد کیش تمرکز و برنامه‌های خود را بر اصل چابک بودن در برخورد با شرایط ناپایدار و تصمیم‌گیری سریع و عاقلانه باتوجه به تمام جوانب و با هدف حمایت حداکثری از کسب و کارهای گردشگری کیش و حداقل ریسک تنظیم کرده است و معاونت گردشگری نیز برای هر شرایطی آماده است. ما برای تمام سال برنامه‌ریزی لازم را در خصوص اقدامات در حوزه رویدادها انجام داده‌ایم که البته اجرای آنها به شرایط موجود بستگی دارد و امروز تمام صنعت گردشگری تحت تاثیر شرایط ناپایدار پاندمی ویروس کرونا هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه جزیره کیش وضعیت خوب و قابل قبولی در مبارزه با ویروس کرونا دارد لکن در بسیاری از موارد لازم است تابع تصمیمات اتخاذ شده در سطح ملی باشیم که برای همه کشور لازم‌الاجراست و ما نیز باید تبعیت کنیم به همین دلیل برگزاری رویدادهای پاییزی در حال حاضر با وقفه همراه شده است.

نشان ادامه داد: البته وظایف معاونت گردشگری به برگزاری رویداد خلاصه نمی‌شود و فعالیت‌های متداول و زیرساختی بسیاری در حال انجام و پیگیری می‌باشند. بسیاری از تاسیسات گردشگری کیش فعالیت‌ معمول خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند لکن برخی از فعالیت‌ها و بخصوص رویدادهای گردشگری که حضور و تجمع گردشگران بیشتری را طلب می‌کنند فعلا غیر قابل اجرا هستند. ما امروز شاهد افت ورود مسافر به کیش هستیم و هتل‌های ما نسبت به سالهای قبل ظریب اشغال پایین‌تری را ثبت می‌کنند و این امر در سایر تاسیسات گردشگری نیز صادق است.

وی ادامه داد: باتوجه به اقدامات خوب منطقه آزاد کیش در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت مستمر بر آن با همکاری و همراهی تمامی بهره‌برداران تاسیسات گردشگری اقبال نسبتا خوبی در اوایل پاییز به جزیره کیش صورت گرفت و تعداد مسافران و پروازها در شهریور ماه و مهر ماه افزایش پیدا کرد اما از اوایل آبان ماه و به دنبال تصمیمات ستاد مرکزی کرونا برای پروازها و لزوم رعایت سقف حداکثر 60 درصدی پروازها که متعاقبا منجر به افزایش هزینه‌های سفر شد، آمار مسافران ورودی کمتر شد و در ادامه با تصمیمات اتخاذ شده در سطح ملی و محدودیت‌های بیشتر بر روی تعداد مسافران نیز اثر مستقیم گذاشته است همچنین با توجه به محدودیت‌های تعطیلی دو هفته‌ای اخیر در کشور، تعداد مسافران به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش ادامه داد: گردشگران علاقمند به سفر به کیش امروزه نیازمند تفریح و سرگرمی در کنار احساس ایمن بودن در سفر هستند. عدم امکان استفاده از برخی امکانات مانند کلوپ‌های دریایی و کنسرت‌های موسیقی مسلما منجر به کاهش کیفیت سفر و نهایتا کاهش تقاضا خواهد شد و این اتفاقی است که با تعطیلی‌های اخیر، گردشگری کیش را متاثر کرده است.

وی با اشاره به حمایت از بخش‌های آسیب‌دیده گردشگری کیش گفت: بخش زیادی از درآمدهای سازمان منطقه آزاد کیش و همچنین کل جزیره کیش بطور مستقیم و غیرمستقیم از حضور گردشگران تامین می‌شود. اگرچه در دو ماه ابتدایی سال ۹۹، تاسیسات و خدمات گردشگری بسیار متضرر شدند اما بسیاری از آنها توانستند در ادامه به فعالیت خود ادامه دهند و به شرایط نسبتا مطلوبی بازگردند.

نشان ادامه داد: در خصوص چگونگی فعالیت اماکن و خدمات گردشگری و ظرفیت جذب سرمایه‌ها در این بخش میزان تاب‌آوری اقتصادی جزیره و  مراکز گردشگری و همچنین تاثیر آنها بر محیط زیست و چگونگی تاثیرگذاری هر بخش در سبد کلی مدیریت مقصد گردشگری کیش را نیز درنظر می‌گیریم و همچنین در سرمایه‌گذاری‌ها به افزودن امکانات و تفریحات و جاذبه‌های متفاوت گردشگری توجه بیشتری می‌کنیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ظرفیت فرودگاه و اقامتگاه‌ها در حال افزایش است و به تناسب باید ظرفیت تفریحات نیز افزایش پیدا کند زیرا هم‌اکنون علاوه بر ۵۲ هتل فعال در کیش 63 پروژه هتلی نیز  در حال ساخت هستند که مسلما ظرفیت پذیریش سالانه گردشگر را افزایش خواهند داد لذا جاذبه‌های گردشگری نیز به همان اندازه نیازمند افزایش و تنوع هستند.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه باید در شرایط موجود که ورود گردشگر به جزیره از حالت نرمال فصلی کمتر است، توازن عرضه و تقاضا مدیریت شود و سیاست‌هایی جهت کنترل و مدیریت واسطه‌هایی که قیمت تمام شده کیش برای گردشگر را افزایش می‌دهند، اتخاذ شود، افزود: اگر تقاضای سرمایه‌گذاری ایجاد فعالیت‌های گردشگری برای حوزه‌ای از فعالیت‌ها در جزیره کیش زیاد و دارای عدم تطابق با اصل توازن عرضه و تقاضا باشد، با رعایت ضوابط و مقررات و برخی سیاست‌های تشویقی می‌توانیم به دلیل تکمیل ظرفیت برخی‌ مجوزها را صادر نکنیم یا به تعویق بیاندازیم اما از لحاظ قانونی نمی‌توان انحصار در واگذاری مجوزها ایجاد کرد. عمده فعالیت و رویکرد معاونت گردشگری بررسی طرح‌های پیشنهادی و راهنمایی علاقمندان به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری است. پیشنهاداتی ارائه می‌کنیم و سعی می‌کنیم سرمایه‌ها و پیشنهادات را به سمت توسعه متوازن جزیره هدایت کنیم.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که اکثر سرمایه‌گذاران توجیه پذیری پروژه خود را بر روی بازه زمانی حضور حداکثری گردشگران در جزیره کیش برنامه‌ریزی می‌کنند و انتظار ندارند که به صورت مستمر در طول سال یک ضریب سودآوری را حفظ کنند. جزیره کیش به طور عادی سه بازه زمانی پیک مسافر دارد که به ترتیب ۲۰ روز اول سال، بهمن ماه و شهریور ماه می‌باشد و عمده درآمد سالیانه تاسیسات گردشگری از همین بازه‌های زمانی تامین می‌شود که متاسفانه امسال به دلیل گسترش ویروس کرونا، این فرصت محقق نشده است.

نشان ادامه داد: ما هم‌اکنون در حال کار بر روی پروژه‌های زیرساختی متعددی در جزیره کیش هستیم و مشاورانی که در این زمینه پژوهش‌های خوبی انجام می‌دهند، درحال فعالیت هستند. امیدواریم بتوانیم در فازهای بعدی کارهای اجرایی خوبی را به انجام برسانیم تا سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران تاسیسات گردشگری افق بهتری را پیش روی خود دیده و به تناسب گردشگران جزیره نیز با کیفیت‌تر و بیشتر شوند.

وی با اشاره به وجود فضای مناسب رویدادمحور و همایش‌محور در جزیره برای جذب گردشگر گفت: متاسفانه همه بخش‌های مختلف گردشگری دنیا بعد از ویروس کرونا دچار مشکل شدند و یکی از این بخش‌ها نیز همین برگزاری رویدادهاست.

معاون گردشگری کیش با اشاره به تلاش‌های انجام شده در تغییر نگرش و جستجوی راهکارهای نوآورانه در چگونگی تعامل با شرایط وجود ویروس کرونا از انتشار فراخوانی در ابتدای سال با هدف جذب ایده‌های نوآورانه جهت برگزاری جشنواره‌ها با رعایت شرایط پاندمی خبر داد که علیرغم مشارکت خوب و دریافت طرح‌ها و ایده‌های فراوان متاسفانه با تغییر رویکرد بین‌المللی نسبت به چگونگی تعامل و برخورد با شرایط پاندمی عملیاتی شدن این ایده‌ها امکان‌پذیر نبود.

نشان ادامه داد: البته در شایط موجود به صورت مجازی همایش‌ها و وبینارها برگزار می‌شود که معمولا منجر به ورود مسافر و گردشگر به جزیره کیش نمی‌‌شود و برای ما مهم این است که گردشگر به جزیره بیاید، تفریح بکند و تاثیر مثبت بر اقتصاد جزیره داشته باشد. البته در حال بررسی امکان برگزاری جشنواره زمستانی کیش با رویکردی متفاوت هستیم و چنانچه شرایط بهتر شود با حداکثر سرعت پروژه‌ها را عملیاتی می‌کنیم.

وی با اشاره به لزوم توجه به بازاریابی و نظارت در فعالیت‌ها گفت: امروز بحث بازاریابی و تبلیغات گردشگری در ساختار سازمانی جایگاه نسبتا خوبی پیدا کرده است و برنامه‌ریزی‌های موثر و هدفگذاری‌های خوبی شده است که همزمان بحث نظارت‌ مستمر نیز بر فعالیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در راس فعالیت‌های ما بوده و ادامه خواهد داشت.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش ادامه داد: در پایان امیدواریم به زودی با تثبیت شرایط و رفع پاندمی کرونا شاهد شکوفایی مجدد فعالیت‌های گردشگری در جزیره و ورود حداکثری گردشگران به این جزیره زیبا باشیم.

منبع:ایلنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *