پارک کوهساران اهواز

پارک کوهساران، بام باستانی اهواز

پارک کوهساران یکی از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی در شهر اهواز است که در نیمه ‌های دهه۸۰ خورشیدی بر روی تپه ‌های باستانی شرق اهواز احداث گردید. این تفرجگاه دیدنی و خاطره‌انگیز، مرتفع ترین نقطه اهواز به شمار می رود و از این رو به بام اهواز شهرت یافته است. مشاهده ی چشم انداز زیبای شهر اهواز از فراز بام باستانی اهواز تجربه ای لذت بخش است و بسیاری از مسافران بازدید از بام اهواز را در برنامه سفر خود قرار می دهند. با رفتن به پارک کوهساران و تماشای خیابان‌ها، کوچه ‌ها، محله ‌ها و معابر اهواز، گویی به یکباره به تمامی قسمت های این شهر سفر کرده اید.

تاریخچه ی تپه ‌های باستانی پارک کوهساران به دوران اشکانی تا ساسانی باز می ‌گردد. جالب است بدانید قدمت شهر اهواز به بیش از 1500 سال پیش می رسد و شهر کنونی اهواز بر روی بقایای یک شهر باستانی به نام “هرمز اردشیر” بنا شده است. خرابه‌های شهر باستانی هرمز اردشیر مربوط به دوره ساسانیان می باشد و بخشی از بقایای این شهرِ ساسانی شامل استودان‌ ها، مقبره ‌های سنگی و دیگر سازه‌های تاریخی در محوطه ی پارک کوهساران اهواز کشف شده اند. اهمیت این شهر باستانی موجب شد تا با تلاش انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، محوطه تاریخی کوهساران با شماره ۳۳۱۴۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود.

تپه های باستانی که پارک کوهساران برفراز آنها ساخته شده، ابتدای رشته کوهی است که بنا به گفته ها کوههای بختیاری نام دارد و تا فاصله دوری از شهر اهواز به سمت جاده ماهشهر امتداد می یابند. مخازن آب تعبیه شده برروی این تپه ها در دهه سی خورشیدی ساخته شده اند. دسترسی راحت، وسعت پارک، مشاهده ی چشم انداز زیبای شهر اهواز، طبیعت زیبا، وجود دریاچه ای مصنوعی و تجربه لذت بخش زیپ لاین، پارک کوهساران اهواز را به یکی از جاذبه های برتر گردشگری در این شهر تبدیل کرده است.

 

آدرس: اهواز، بلوار نواب صفوی، خیابان شهید کریم باوی، ابتدای ورودی منبع آب، روبروی منازل شرکت نفت کارون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *