جام جهانی

مسافران تورهای جام جهانی عجله نکنند

تورهای جام جهانی قطر درحالی برای مسافران ایرانی تبلیغ و پیش فروش می شود که هنوز نرخ بلیت هواپیما و سهمیه هتلهای دوحه مشخص نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، فهرست کشورها برای مسابقات جام جهانی قطر ۲۰۲۲ مشخص شد و ایران نیز در گروه آمریکا و انگلیس قرار گرفت. حالا زمان بازی‌ها نیز مشخص شده و ایران در ماه آبان باید مقابل این کشورها بازی کند. به همین دلیل آژانس‌های مسافرتی نیز آماده شده اند تا تورهای گردشگری جام جهانی را بفروشند. تورهایی که سال‌های پیش به بهانه جام جهانی سود خوبی را نصیب آژانس‌ها می‌کرد حتی اگر قرار بود هیچ نقشی در تهیه بلیت مسابقات نداشته باشند.

از چندی پیش تا کنون آژانس‌های مسافرتی درحال تبلیغ برای تورهای مسافرتی به بهانه جام جهانی هستند. تورهای لوکس قطر برای ایام نوروزی با پرواز قطری و سه شب اقامت در این کشور حدود ۲۷ میلیون تومان نرخ داشت. حالا تبلیغ سفر به قطر به بهانه جام جهانی این نرخ‌ها را افزایش داده نرخ این تورها اکنون به صد تا ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است. دفاتر خدمات مسافرتی اعلام می‌کنند که از الان مسافران قطر باید تور خود را رزرو کرده تا از تخفیف برخوردار شوند. ترانسفر، گشت شهری، بیمه مسافرتی، راهنمای فارسی زبان و رزرو بلیت هواپیما و هتل شامل این تورها می‌شود. آژانس‌هایی که معروف تر از بقیه هستند قولی درباره بلیت مسابقات به مسافران نمی‌دهند. اما اعلام می‌کنند که ممکن است در زمان برگزاری مسابقات نرخ بلیت هواپیما افزایش داشته باشد به همین دلیل نه برای بلیت مسابقات تضمینی می‌دهند و نه برای نرخ بلیت هواپیما.

از طرفی مسافران ایرانی باید برای ورود به قطر ویزا بگیرند. سال گذشته دولت قطر ویزای این کشور را برای ۸۰ کشو به جز عربستان و ایران لغو کرد. بنابراین مسافران ایرانی باید برای رفتن به این کشور ضمن دریافت ویزا هزینه آن را نیز پرداخت کنند.

قطر شرایط ویژه سفر به این کشور را اعلام کرده و صدور ویزای فرودگاهی را منوط به داشتن دبیت یا کردیت کارت کرده بود و حالا اعلام کرده که مسافران ایرانی می‌توانند برای دریافت ویزای فرودگاهی غیر از کارت‌های اعتباری کپی گردش حساب بانک سه ماه به زبان انگلیسی به نام خود را نیز ارائه دهند. با این وجود حداقل موجودی کارت‌های اعتباری یا گردش بانکی باید ۵ هزار ریال قطری یا ۱۵۰۰ دلار باشد. هنوز پول نقد از مسافران تا اطلاع ثانوی پذیرفته نیست.

همچنین در روزهای اخیر قیمت بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ توسط فیفا بین ۶۹ تا ۲۲۰ دلار تعیین شده است. این عدد برای بازی نهایی به ۶۰۴ تا هزار و ۶۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند. بسته به اینکه صندلی در کدام قسمت زمین قرار گرفته باشد، قیمت بلیط متفاوت خواهد بود. رده یک، گران‌ترین و رده چهار ارزان‌ترین بلیط خواهد بود، اما صندلی‌های ارزان را کشور میزبان برای خود قطری‌ها رزرو کرده و از آن‌ها ۴۰ ریال قطر، معادل ۱۰ دلار دریافت می‌کند. قیمت بلیط رده سه جام جهانی ۲۰۲۲، دو هزار و ۲۰۰ ریال قطر، معادل ۶۰۴ دلار خواهد بود. تماشاچیان برای بلیط رده دو باید سه هزار و ۶۵۰ ریال قطر، معادل هزار و دو دلار پرداخت کنند. خرید بلیط صندلی در رده یک، پنج هزار و ۸۵۰ ریال قطر، معادل هزار و ۶۰۶ دلار هزینه دارد.

اعلام نرخ هتل‌های قطر

در حال حاضر نرخ هتل‌های قطر بسیار افزایش پیدا کرده است. بالاخره جام جهانی فرصتی است تا این کشور کوچک بتواند از آن درآمد خوبی کسب کند به همین دلیل وزارت تجارت و صنایع قطر با اعلام قیمت اجاره هتل و اماکن اقامتی اعلام کرد این ارقام از اول نوامبر تا ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ معتبر هستند..

بر این اساس کمترین قیمت اجاره یک واحد در هتل معمولی برای هر شب ۴۶۴ ریال (قطر)، واحد هتل‌های مجلل عادی ۵۳۷ ریال و واحد هتل‌های مجلل ممتاز ۱,۲۲۲ ریال است.

کمترین قیمت اجاره یک واحد در هتل معمولی برای هر شب ۴۶۴ ریال (قطر) است

اجاره اتاق استاندارد در هتل یک و دو ستاره ۲۹۶ ریال، در هتل ۴ ستاره عادی ۴۸۲ ریال و در هتل ۴ ستاره ممتاز ۸۸۶ ریال است. کمترین قیمت برای اتاق‌های هتل ۵ ستاره عادی ۹۱۱ ریال و در هتل ۵ ستاره ممتاز ۱,۴۸۸ ریال و در هتل ۵ ستاره مجلل دستکم ۲,۱۳۳ ریال و ویلاهای ۵ ستاره ۲,۸۰۱ ریال است.

همچنین شرکت املاک و مستغلات الاصمخ اعلام کرده تعداد اتاق‌هایی که در هتل‌های ۳ و ۴ و ۵ ستاره برای میزبانی از تماشاگران جام جهانی فوتبال آماده هستند به ۳۳ هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است. در حال حاضر ۱۴ هزار اتاق در هتل‌های ۵ ستاره، بیش از ۹ هزار اتاق در هتل‌های ۴ ستاره و ۶ هزار اتاق در هتل‌های ۳ ستاره پذیرای طرفداران فوتبال هستند.

شاید پیگیری رزرو هتل و بلیت هواپیما برای بسیاری از مسافران ایرانی جام جهانی سخت باشد به همین دلیل آنها ترجیح می‌دهند با تور به قطر بروند. همین اتفاق است که موجب می‌شود دفاتر مسافرتی به تدارک تور بپردازند. چون در حال حاضر اگر قرار باشد فردی به تنهایی ویزا تهیه کرده، بلیت هواپیما بگیرد و هتل رزرو کند، کار دشواری در پیش خواهد داشت از طرفی نرخی که باید بپردازد با نرخ تورهای گروهی متفاوت خواهد بود چون در حال حاضر بلیت هواپیما از تهران به دوحه برای یک مسیر رفت از ۲۰ میلیون تومان به بالا نرخ دارد. هر چند که مسافران قطر باید منتظر ثابت شدن نرخ بلیت هواپیما به سمت دوحه و اعلام نرخ توسط ایرلاین‌های داخلی باشند.

جذب مسافر جام جهانی توسط آژانس‌ها

درباره اجرای تورهای جام جهانی حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به خبرنگار مهر می‌گوید: درحال حاضر اگر کسی تور گردشگری جام جهانی می‌فروشد چون هنوز هتل و بلیت هواپیما قطعی نشده، در واقع مسافرگیری کرده یا رزرو می‌کند و نمی‌تواند قول سفر به مسافر بدهد. در واقع دفاتر نباید تور بفروشند چون هنوز رزرو هیچ هتلی قطعی نیست.

وی ادامه می‌دهد: هتل‌های قطر در اختیار فدراسیون جهانی فوتبال است این فدراسیون مانند همیشه هتل‌ها را به فدراسیون کشورها واگذار می‌کند. دفاتر هم از فدراسیون هتل می‌گیرند. در این رابطه نماینده ای از انجمن به قطر می‌رود تا درباره هتل‌ها صحبت کند.

رفیعی البته از اینکه هتل‌های کیش به فدراسیون واگذار شود اظهار نگرانی می‌کند و می‌گوید: اگر این اتفاق بیفتد مانند مسابقات قبل با رانت رو به رو می‌شویم. همیشه هوادارانی که به مسابقات رفته اند به مشکلات زیادی برخورد کرده اند. اگر دولت می‌خواهد از عهده این کار به خوبی برآید بهتر است که آن را به بخش خصوصی بسپارد.

رفیعی به مسافران جام جهانی توصیه می‌کند که برای خرید تور و بلیت هواپیما عجله نکنند تا نرخ‌ها متعادل شود. هر چند که بعید نیست شاهد زیاده خواهی ایرلاین‌ها باشیم.

منبع:خبرگزاری مهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *