سواحل مرجانی جزیره کیش

ریل گذاری تازه در بخش گردشگری کیش

 معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه تلاش های خود برای رونق گردشگری در این جزیره سعی دارد با استفاده از فرصت ها، ریل گذاری تازه ای برای آینده توسعه گردشگری در کیش انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، جزیره زیبای کیش یک جزیره گردشگری و اولین مقصد گردشگری تفریحی مدرن کشور بوده که با بهره گیری از داشته های تاریخی فرهنگی و جاذبه های گردشگری دریایی، ساحلی و امکانات تفریحی مهمترین مقصد گردشگران با علائق ویژه برای گذراندن اوقات فراغت در کشور است.  در گفتگویی با علی مقدس زاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش، به بررسی جایگاه کیش در حوزه گردشگری و برنامه های این معاونت برای سال های آینده پرداختیم که شرح آن را می خوانید:

 *از نگاه شما، کیش در حوزه گردشگری چه مزیتهایی نسبت به سایر مناطق دارد؟

برای تبدیل شدن کیش به چنین مقصدی سالها تلاش های بسیاری شده است و در تحقق این امر بومیان و کیشوندان نقش بسزایی داشتند.

توجه ویژه به تاریخ کیش و داشته های میراثی این سرزمین در آینده می تواند منجر به حضور در بازارهای بین المللی گردد و در این خصوص می بایست نگاه ویژه ای به میراث ناملموس بومیان و ساکنان تاریخی این جزیره زیبا داشته باشیم.

مهمترین مزیت کیش ماهیت جزیره ای بودن آن و احاطه شدن توسط آب های نیلگون خلیج فارس است.

این مهم منجر به ایجاد تاسیسات گردشگری مرتبط و وجود تفریحات دریایی مختلف جهت ارائه خدمات به گردشگران شده که هم از نظر تعداد و هم از نظر کیفیت با اختلاف بهترین در کشور است.

امکانات زیرساختی گردشگری مانند هتل ها و تفریحات نیز به نوع خود بهترین های کشور هستند و این موضوع در امر مقایسه کیش را نسبت به سایر رقبای داخلی در جایگاه اول قرار می دهد.

کیش در حال حاظر مهمترین مقصد گردشگری کشور است و این به معنای وجود ترافیک مسافر مناسب در طول سال جهت بهره برداری های تبلیغاتی و رویدادی است که می تواند مقصد اول کشور در برگزاری سمینارها نمایشگاه ها و جشنواره ها باشد که زیرساخت های موجود و در حال ساخت نیز به این مهم کمک می نماید.

گردشگری دریایی و رویکرد دریا محور نیز از جمله برتری های جزیره است و سرمایه گذاری در این بخش کماکان مورد توجه است.

*رونق گردشگری در زمانه کرونا چگونه ممکن است؟ در این باره چه باید کرد؟

ما اعتقاد داریم که در شرایط فعلی چرخ صنعت گردشگری باید به حرکت خود ادامه دهد ولیکن با رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت مستمر و با بکارگیری تکنولوژی های روز سعی می کنیم آسیب ها را به حداقل رسانده و بتوانیم محیطی امن و ایمن برای ورود مستمر گردشگران به جزیره ایجاد کنیم .

در شرایط موجود جزیره کیش بدلیل مدیریت یکپارچه و یک دست بودن جامعه میزبان، نسبت به سایر شهر های کشور امکان پوشش بهتری در بحث موارد بهداشتی را دارد و تبدیل جزیره به یک مقصد پاک سخت نیست.

نظارت مستمر و نظارت همه جانبه از سوی خود بهره برداران و ارائه دهندگان خدمات این امکان را فراهم نمود که در مهر ماه گذشته شاهد بازگشت شرایط به حالت عادی باشیم و چرخ گردشگری به خوبی به حرکت در آمد.

معاونت گردشگری سعی دارد در ادامه فعالیت های سال جاری از فرصت استفاده نموده و ریل گذاری درستی برای آینده توسعه گردشگری جزیره نیز فراهم نماید. این ریل گذاری ها عمدتا تمرکز بر اصلاح  رویکرد ها و دستور العمل ها و فرایند های کاری در تاسیسات گردشگری و چرخه ورود و دریافت خدمات گردشگران است.

شناسایی و ایجاد شرایط دسترسی به بازارهای سودآور جدید داخلی و بین المللی، توسعه منابع انسانی خدمت رسانی و به طور کلی افزایش سطح کیفیت خدمات و کیفیت مسافر در دستور کار قرار دارد و اقدامات خوبی در حال انجام است.

*چه برنامه هایی برای توسعه امکانات و خدمات گردشگری در جزیره کیش تدوین شده و چه اقداماتی صورت گرفته است؟

تمرکز سال گذشته و امسال ما حوزه فرهنگ و گردشگری فرهنگی و تاریخی بوده است و انتظار داریم با ایجاد زیرساخت های مناسب در این حوزه زمینه ساز ورود گردشگر با کیفیت بین المللی در جزیره باشیم . احداث چند موزه با رویکرد های متفاوت و خاص در سطح بین المللی در دستور کار قرار گرفته و همچنین برنامه هایی برای جذب گروه های خاصی از گردشگران فرهنگی هنری نیز در حال‌انجام است.

در سال ۹۹ نسبت به شناسایی بنا های دارای ارزش میراثی جزیره اقدام شد و چند مورد پرونده ثبت ملی آماده گردید که در حال حاضر بازار فرانسه به ثبت ملی رسیده و یک پرونده دیگر گه مربوط به گالری هنر های معاصر کیش ( کاخ نخست وزیری دوره پهلوی ) میباشد در نوبت ثبت قرار دارد.

بنای کاخ مرجان در دست استحکام بخشی قرار دارد. در خصوص بنای کاخ کیش الیت طراحی اولیه مرمت صورت گرفته است. کاخ مرجان پس از بازسازی و مرمت به موزه ملی صنایع دستی با رویکرد خانه ایرانی تبدیل  خواهد گردید و کاخ کیش الیت پس از مرمت برای کاربری بوتیک هتل برنامه ریزی خواهد شد.

مسجد تاریخی ماشه نیزمرمت تکمیلی گردیده و مسجد تاریخی حضرت امیر المومنین در حال مرمت میباشد و در نهایت به موزه قرآن و علوم قرآنی تبدیل خواهد شد.

نکته دیگر آنکه تفاهم نامه ای با وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در دست تهیه است و در نظر است موزه شماره دو ایران باستان در جزیره کیش و در بازار فرانسه ایجاد شود که این امر میتواند زمینه ورود گردشگر بین المللی را به جزیره فراهم نماید

یک موزه با رویکرد تاریخ دریانوردی خلیج فارس در حال برنامه ریزی است. موزه مشاغل گردشگری و موزه کار هم در دستور کار است.

در بخش رویداد ها جشنواره های فصلی با هدف جذب مخاطبان متنوع در حال اجراست و چند رویداد بین المللی مانند نوروز دریایی نیز در اجرا شده و در حال طی پروسه برند سازی و تثبیت است

با توجه به ساخت مراکز اقامتی جدید و توسعه فرودگاه و ترمینال، ظرفیت پذیرش مسافران به کیش، در سالهای پیش رو به چه میزان خواهد بود. آیا تخمینی در این زمینه وجود دارد؟

بر اساس افق پیش روی ترسیم شده در آخرین بازنگری طرح جامع مقصد کیش، ما باید تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت پذیرش حدود ۳ میلیون گردشگر در سال برسیم و این مهم با ایجاد تاسیسات اقامتی و خدماتی مرتبط با این ظرفیت و رساندن ظرفیت تحمل گردشگری جزیره به عدد مذکور محقق می شود .

در حال حاضر تعداد ۵۰ هتل با ظرفیت حدودا  ۱۳۰۰۰ تخت حال فعالیت می باشند و تعداد ۶۰ هتل دیگر در حال ساخت است که به طور تخمینی حدود ۱۶۰۰۰ تخت به این ظرفیت اضافه می کنند.

هتل های در حال ساخت عمدتا دارای اماکن و خدمات تفریحی و گردشگری و سالن های اجرای برنامه های مختلف بوده و خدماتی فراتر از اقامت ارائه خواهند داد.  اعتقاد و تمرکز ما در حال حاضر حمایت از ایجاد جاذبه های جدید در جزیره است و در خصوص ایجاد  ارتباط ظرفیت پذیرش و ظرفیت ارائه خدمات از مشاوره مشاورین مطرح کشور استفاده می کنیم.

بومگردی و توسعه اقامتگاه ها و خدمات مبتنی بر فرهنگ بومیان جزیره از دیگر رویکرد های  دارای اولیت و مشمول حمایت ویژه است.

*گردشگری ساحلی و دریایی از مزیتهای مناطق همجوار با دریاست. دراین باره وضعیت کیش را چکونه ارزیابی می کنید؟ آیا وضعیت موجود رضایتبخش است؟

گردشگری ساحلی و دریایی همانطور که اشاره شد، از مزیت های اول جزیره کیش است و خوشبختانه نسبت به سایر مناطق کشور بهره برداری خوبی هم صورت گرفته است. با این حال هنوز نیاز به بهینه سازی و رفع برخی موانع و مشکلات دارد که در این خصوص نیز در نظر داریم کمیته گردشگری دریایی منطقه را با هدف اصلاح فرایند ها رفع موانع توسعه محصولات و خدمات با حضور ذی نفعان موضوع در سال حاضر تشکیل دهیم.

یکی از اقدامات خوب صورت گرفته حمایت کیش از توسعه لنج های سنتی و بادبانی است که در این خصوص با همکاری سارمان بنادر و دریانوردی در حال تدوین دستورالعمل های ویژه برای توسعه این بخش هستیم.

*آیا معاونت گردشگری با توجه به نزدیک شدن به پایان قرن چهاردهم شمسی و ورود به قرنی دیگر، برنامه هایی را در دست اجرا دارد؟

این اتفاق قطعا فرصت‌خوبی برای معرفی بهتر کیش در سطح ملی و بین المللی است و معاونت گردشگری هم در حال برنامه ریزی‌ رویدادهای مرتبط با موضوع است و امیدواریم بتوانیم در پایان سال ۹۹ و آغاز ۱۴۰۰ جزیره ای متفاوت و رویداد محور را معرفی کنیم.

منبع:خبرگزاری مهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *