بوشهر

سفر به شهرهای گرم و دلنشین؛ یزد، بوشهر و قشم

در این مطلب خلاصه ای از مکان های دیدنی شهر بوشهر ، جاذبه های گردشگری یزد و جاذبه های طبیعی قشم آمده است.

 

 

سفر به شهرهای گرم و دلنشین؛ یزد، بوشهر و قشم

قدم زدن در زمین ها و بناهای دست نخورده و بکر لذت بخش ترین کار دنیا برای علاقمندان به تاریخ و جاذبه های گردشگری تاریخی است. سفر به شهر یزد، دیدن جاذبه های گردشگری بوشهر و گشت و گذار میان جاذبه های طبیعی قشم، حتما جز برنامه های سفر چند روزه است. خلاصه ای از مکان های دیدنی شهر بوشهر، جاذبه های گردشگری یزد و جاذبه های طبیعی قشم آمده است.

همنشینی با شهر گرم و مهربان

در سفر به بوشهر کسانی که یک بار گذرشان به بندرعباس و بوشهر و شهرهای جنوبی کشور افتاده، وقتی روبه خلیج فارس ایستاده اند، احساس غرور کرده اند و رنگ نیلی را روی آب دیده اند و دانسته اند چرا می گویند خلیج نیلگون فارس و دیگر معنای دریا و ساحل برایشان عوض شده است. خلیجی که مهمانانش را نمک گیر می کند تا حتی وقت برگشتن به خانه چرخش بوی شوری و آب و شرجی، دلتنگشان کند.

استان بوشهر در مجموع بیش از 700 کیلومتر ساحل دارد که اغلب این سواحل برای استفاده عموم مردم آزاد است. می گویند قدمت شهر بندری بوشهر به زمان اردشیر شاه ساسانی برمی گردد و اما بندر کنونی بوشهر را ابومهیری (پسر ناخدا باشی کشتی های نادر شاه) 300 سال پیش تاسیس کرده است. بازار قدیمی بوشهر هم از بناهای به جا مانده از دوره قاجار است.

دیدنی های شهر بوشهر؛ هم طبیعی، هم تاریخی

هرچند در سفر به بوشهر ساحل آن به تنهایی می تواند مقصد سفر باشد، اما جاذبه های گردشگری بوشهر به همین خلاصه نمی شود. خانه رییس علی دلواری که در 45 کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد و حالا تبدیل به موزه شده تا نام این سردار مبارزه با استعمار، علاوه بر روز ملی مباره با استعمار- 12 شهریور- بر این موزه و خانه هم ماندگار شود، نامش با بوشهر و مردم شهر گره خورده و این موزه را به یکی از دیدنی های بوشهر تبدیل کرده است.

جاذبه های گردشگری بوشهر

در144 کیلومتری جنوب شرقی شهر و نزدیک به روستای گنخک، گنبد نمکی جاشک، یکی از بزرگترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه است. آبشارهای نمکی، چشمه های نمکی و دره گل کلم جاذبه های دیدنی این گنبد نمکی را تشکیل می دهند. از دیگر جاذبه های طبیعی بوشهر، نخلستان های سرسبز شهر و اطراف است که میان آنها شهرت دشتستان و آبپخش از همه بیشتر است، آن هم به دلیل کانال های پر آب در دو سمت ورودی شهر آبپخش.

بوشهر یکی از مقصدهای سفر برای کسانی است که به گردشگری در بافت های تاریخی علاقمند هستند، چراکه بافت قدیم شهر از مهمترین جاذبه های گردشگری بوشهر است. تپه های تاریخی زیادی از جمله تل خندق با معماری مربوط به دوره ساسانی و تل مرو در نزدیکی کاخ هخامنشی نیز جزو آثار تاریخی بوشهر شمرده می شوند.

سفر به قشم؛ جزیره پر رمز و راز

فیلم «اژدها وارد می شود» ساخته مانی حقیقی، تصاویر بکر و دست نخورده ای از قشم را به نمایش گذاشته است و جزیره قشم از این جهت از معدود مقاصد با جاذبه گردشگری بکر و طبیعی به شمار می رود. جزیره قشم تا ساحل بندرعباس حدود 20 کیلومتر فاصله دارد و به همین دلیل می تواند در فهرست مقاصد سفر برای کسانی که در ادامه مسیر گردشگری بندرعباس و بوشهر قرار می گیرند، باشد.

قشم؛ تاریخ طبیعت

بزرگ ترین جزیره ایران و خلیج فارس یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری طبیعی را دارد، تا آنجا که با عنوان ژئوپارک قشم، نخستین ژئوپارک در خاورمیانه ثبت جهانی شده است. ژئوپارک قشم دارای 25 ژئو سایت است:بام قشم، تنگه چاه کوه، دره تندیس ها، دره ستارگان، کاسه سلخ، دره شور، دولاب، کوه نمکدان، کورکورا کوه، جنگل حرا، کریان، موزه ژئوپارک، جزایر ناز، ساحل کرق، دره قاضی، چاکویر، بصیرا، باسعیدو، خلیج دیرستان، صخره خرچنگ ها، روستای لافت، غار خُربَس، تالاب پرندگان دو کوهک و… این منطقه از غرب به روستای طبل و سلخ، از غرب به روستای گوری و کانی، از شمال به ساحل شمالی و از جنوب به ساحل جنوبی می رسد.

جاذبه های گردشگری قشم

تفریحات آبی و غواصی را هم می توان در سفر به جزیره قشم تجربه کرد. منوی غذا در رستوران ها و غذاخوری های جزیره قشم هم جزو جاذبه های گردشگری قشم هستند. برای اطلاع از جزییات غذای سفارشی، می توان درباره چند و چون غذا از صاحب رستوران راهنمایی و کمک خواست، چون ممکن است بعضی غذاها خیلی تند باشند یا به جهت تنوع در مواد اولیه، چندان به مذاق بعضی ها خوش نیاید.

منبع:نمناک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *