تفاهم‌نامه

ترویج گردشگری در تهران با امضای تفاهم‌نامه با میراث فرهنگی

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری بین این سازمان با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: فرهنگ‌سازی درباره اصل موضوع گردشگری و تبدیل کردن آن به یک فرهنگ، یکی از محورهاست. باید هویت تهران به عنوان یک شهر گردشگرپذیر را تبیین کنیم.

به گزارش ایسنا، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران امروز چهارشنبه ۲۶ آذرماه برگزار شد. در این نشست حجت‌الاسلام میثم امرودی با خیر مقدم به حاضران عنوان کرد: امکاناتی که در اختیار سازمان فرهنگی هنری قرار دارد، ظرفیت ویژه‌ای برای ترویج گردشگری در شهر تهران است و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران بهتر می‌توانیم این مهم را محقق کنیم.

وی افزود: در اجرای تفاهم‌نامه همکاری باید سه محور را در نظر داشته باشیم. فرهنگ‌سازی درباره اصل موضوع گردشگری و تبدیل کردن آن به یک فرهنگ، یکی از محورهاست. باید هویت تهران به عنوان یک شهر گردشگرپذیر را تبیین کنیم. محور دوم، بسترسازی و آماده‌سازی مکانی است. اینکه زیرساخت و سخت‌افزار فراهم شود، باعث می‌شود گردشگر در یک مکان گردشگری احساس امنیت کند.

رییس سازمان فرهنگی هنری با اشاره به سومین محور گفت: باید مکان‌های گردشگری تحت پوشش سازمان فرهنگی هنری را خوب معرفی کنیم. در شهرهای گردشگرپذیر اطلاع‌رسانی گسترده‌ای درباره مکان‌های گردشگری انجام می‌شود و در تهران نیز می‌توان به این موضوع پرداخت.
وی ادامه داد: پربار کردن اوقات فراغت مردم، تأمین سلامت جسمی و روانی مردم و فراهم کردن امنیت در شهر تهران سه وظیفه‌ای است که باید برای تحقق آن تلاش کنیم. گسترش گردشگری مجازی یکی دیگر از راهکارهاست که می‌تواند باعث تغییر ذائقه مردم شود. این نشست امضای تفاهم‌نامه بسیار پربار و مهم است و امیدوارم مفاد آن به بهترین شکل اجرا شود.
پرهام جانفشان مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران نیز با تشکر از سازمان فرهنگی هنری شهرداری برای تهیه تفاهم‌نامه همکاری گفت: این تفاهم‌نامه فتح بابی برای آغاز همکاری‌های مشترک است و اتفاق خوبی برای شهر تهران خواهد افتاد. اگر بتوانیم آن را خوب اجرا کنیم، حتی می‌تواند الگویی برای سایر دستگاه‌ها قرار گیرد.
وی اظهار کرد: بر اساس آمار رسمی، هشت میلیون گردشگر خارجی در سال وارد ایران می‌شوند. البته این آمار تا قبل از شیوع کروناست و با همه‌گیری ویروس، حضور گردشگران نیز کاهش یافت. برنامه‌ریزی نهایی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسیدن به ۲۰ میلیون گردشگر در سال ۱۴۰۴ است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران ادامه داد: شهر تهران باید یک شهر گردشگرپذیر باشد. بیشتر گردشگران خارجی از فرودگاه امام خمینی(ره) وارد ایران می‌شوند و حداقل یک شب در تهران حضور دارند. باید از این فرصت بهره برد و با معرفی ظرفیت‌های گردشگری تهران، مدت اقامت گردشگران در پایتخت را افزایش داد. تصور عمومی این است که تهران صرفاً شهر کار است، اما باید این چارچوب‌ها را بشکنیم و تهران را به یک شهر بانشاط تبدیل کنیم.
در این نشست محسن صفرزاده مدیرعامل موسسه تهران گشت ارغوانی نیز مفاد تفاهم‌نامه را تشریح و بر به‌کارگیری ظرفیت‌های دو سازمان برای توسعه گردشگری در تهران تاکید کرد.
صفرزاده درباره موضوع تفاهم‌نامه گفت: همکاری در توسعه و ترویج خدمات مسافرتی و گردشگری شهری و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی، هنری، آموزشی و پژوهشی مرتبط با بخش گردشگری و صنایع دستی مهم‌ترین موضوعات تفاهم‌نامه همکاری است. همچنین کمیته مشترک هماهنگی به زودی تشکیل می‌شود تا زمینه‌های همکاری به طور دقیق بررسی شود.
وی افزود: همکاری در برگزاری تورهای تهران گردی «تهران با تو»، راه‌اندازی خط اتوبوس گردشگری شهر تهران در دو مسیر اصلی طهران قدیم و تهران امروز، ایجاد کیوسک‌های خدمات گردشگر و آغاز فعالیت مراکز اقامتی در تهران از جمله زمینه‌های مشترک همکاری سازمان فرهنگی هنری و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران است.
بنا بر اعلام روابط عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، صفرزاده ادامه داد: همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی راهنمایان گردشگری، مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و آموزش صنایع دستی توسط موسسه آموزش شهر، ایجاد کتابخانه مرجع و تخصصی در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همکاری در ترویج فرهنگ موزه گردی و صدور مجوز برای موزه‌های سازمان فرهنگی هنری، مشارکت در ایجاد بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی و برگزاری برنامه‌های متنوع در مناسبت‌هایی مانند هفته گردشگری، روز موزه، نوروز و… هم در تفاهم‌نامه پیش‌بینی شده است.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *