گردشگری

گردشگری در سال ۲۰۲۲ شروع قدرتمندی ثبت کرد

گردشگری در حالی که با عدم قطعیت‌های جدیدی مواجه است اما شروع قدرتمندی در سال ۲۰۲۲ دارد.

به نقل از نیوز، پس از کاهش بی‌سابقه گردشگران در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، انتظار می‌رود گردشگری بین‌المللی به بهبود تدریجی خود در سال ۲۰۲۲ ادامه دهد. از ۲۴ مارس، ۱۲ مقصد هیچ محدودیتی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ نداشتند و تعداد فزاینده‌ای از مقاصد در حال کاهش یا برداشتن محدودیت‌های سفر بودند.

البته جنگ در اوکراین چالش‌های جدیدی را برای محیط اقتصادی جهانی ایجاد و خطر بازگشت اعتماد به سفرهای جهانی را مختل می‌کند. بازارهای مبداء ایالات‌متحده و آسیا که شروع به باز شدن کرده‌اند، می‌توانند به ویژه در مورد سفر به اروپا تحت تاثیر قرار گیرند زیرا این بازارها از نظر تاریخی ریسک‌گریزتر هستند.

گردشگری بین‌المللی در ژانویه ۲۰۲۲ به بهبود خود ادامه داد و عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با شروع ضعیف سال ۲۰۲۱ داشت. با این حال، حمله روسیه به اوکراین بر عدم قطعیت‌های اقتصادی موجود، همراه با بسیاری از محدودیت‌های سفر مرتبط با بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ که هنوز وجود دارد، فشار می‌آورد و اعتماد کلی می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد و بهبود گردشگری را مختل کند.

بر اساس آخرین داده‌های موجود، ورود گردشگران بین‌المللی جهانی در ژانویه ۲۰۲۲ بیش از دو برابر(۱۳۰ درصد) در مقایسه با سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است و ۱۸ میلیون بازدیدکننده بیشتر در سراسر جهان در اولین ماه سال جاری، برابر با افزایش کل سال ۲۰۲۱ ثبت شده است.

در حالی که این ارقام، روند مثبتی که در سال گذشته در جریان بود را تایید می‌کند، سرعت بهبود در ژانویه تحت تاثیر ظهور سویه اُمیکرون و اعمال مجدد محدودیت‌های سفر در چندین مقصد قرار گرفت. پس از کاهش ۷۱ درصدی سال ۲۰۲۱، ورودی‌های بین‌المللی در ژانویه ۲۰۲۲، ۶۷ درصد زیر سطح قبل از همه‌گیری باقی ماندند.

اروپا و آمریکا قوی‌ترین عملکرد را دارند. همه مناطق در ژانویه ۲۰۲۲ بازگشت قابل‌توجهی داشتند اما اروپا رشد ۱۹۹ درصدی و آمریکا رشد ۹۷ درصدی را ثبت کرد که همچنان قوی‌ترین رشد است.

خاورمیانه رشد ۸۹ درصدی، آفریقا ۵۱ درصدی را در ژانویه ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ ثبت کردند اما این مناطق به ترتیب ۶۳ و ۶۹ درصد کاهش را نسبت به سال ۲۰۱۹ داشتند. در حالی که آسیا و اقیانوسیه نسبت به سال قبل، ۴۴ درصد افزایش ثبت کردند.

بسته‌شدن حریم هوایی اوکراین و روسیه همچنین ممنوعیت پروازهای روسی توسط بسیاری از کشورهای اروپایی بر سفرهای درون اروپایی تاثیر می‌گذارد و باعث انحراف در پروازهای طولانی‌مدت بین اروپا و آسیای شرقی می‌شود و پروازهای طولانی‌تر و هزینه‌های بالاتری را رقم می‌زند. روسیه و اوکراین مجموعا ۳درصد از هزینه‌های جهانی گردشگری بین‌المللی سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص دادند و در صورت طولانی‌شدن جنگ، حداقل ۱۴ میلیارد دلار از درآمدهای گردشگری جهانی از بین می‌رود.

روسیه و اوکراین به عنوان مقصد، ۴درصد از کل ورودی‌های بین‌المللی به اروپا را به خود اختصاص داده‌اند اما تنها یک درصد از درآمدهای گردشگری بین‌المللی اروپا در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهند.

اگرچه هنوز برای ارزیابی تاثیر عدم اطمینان و فشارهای اقتصادی خیلی زود است زیرا جست‌وجوها و رزروهای سفر هوایی در کانال‌های مختلف یک هفته پس از درگیری کاهش یافت اما در اوایل مارس شروع به بازگشت کرد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی  تخمین می‌زند که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری می‌تواند بیش از یک درصد کمتر از پیش‌بینی قبلی باشد و تورم که در ابتداء سال از قبل بالا بود، می‌تواند حداقل ۲.۵ درصد بیشتر باشد.

منبع:ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *