قشم - لندینگ کرافت

حمل خودرو به قشم

جزیره زیبای قشم با سواحل گرم و زیبایش یکی از مقاصد گردشگری مهم کشور محسوب می شود. قشم دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی های متنوع و بسیاری است که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. دره ستارگان، غار نمکدان، غارهای خربس، پارک ساحلی زیتون، دره تندیس ها، قلعه پرتغالیها، بندر درگهان و بندر لافت از جمله دیدنی های قشم هستند. علاوه بر مکانهای دیدنی، جزیره قشم مراکز خرید بسیاری را در خود جای داده به گونه ای که یکی از انگیزه های مهم سفر به قشم، مساله خریدهای شخصی و حتی داد و ستد با عمده فروشیها می باشد. ولی قشم به عنوان بزرگترین جزیره ایران از وسعت بسیاری برخوردار است و بازدید از همه دیدنی های قشم بدون وسیله شخصی مشکل و پرهزینه خواهد بود. از این رو بسیاری مایلند که در سفر به قشم ماشین شخصی خود را به همراه داشته باشند تا بتوانند از همه زیباییهای جزیره با خیال راحت و آسانی دیدن کنند و لذت ببرند. خوشبختانه حمل خودرو به قشم برای علاقه مندان فراهم شده است و آنها می توانند خودرو شخصی خود را به جزیره از طریق لندینگ کرافت ها انتقال دهند.

شناور لندینگ کرافت

لندینگ کرافت که گاهی لندی کرافت و حتی لندیکراف هم گفته می شود نوعی شناور است که در ابتدا برای انتقال نیرو و تجهیزات جنگی مورد استفاده قرار می گرفت ولی امروزه و در زمان صلح برای انتقال بار و ماشین و خودرو شخصی مسافران به جرایر و سواحل استفاده می شود.

و خوشبختانه برای جزایر قشم و کیش و هرمز این امکان فراهم شده است که از طریق لندیکرافت یا همان لندینگ کرافت (Landing Craft) مسافران بتوانند ماشین شخصی خود را به جزایر برده و مسافرتی لذت بخش و بی دغدغه داشته و در وقت و هزینه سفر خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشته باشند. در این مطلب آژانس گشت تور سعی نموده است تا با ارائه اطلاعاتی در مورد لندینگ کرافت و راههای حمل خودرو به قشم، انتخاب مناسبی در اختیار دوستداران طبیعت گردی و گشت و گذار بگذارد.

لندیکرافت

ساعت حرکت شناورها به سمت قشم

اگر بخواهید بدون وسیله شخصی و از راه زمینی و دریایی به قشم سفر کنید بعد از اینکه خود را به بندر عباس رساندید، بهترین راه رسیدن به قشم از طریق اسکله حقانی (بندر شهید حقانی) در بندرعباس است که با استفاده از شناورهای موجود شامل اتوبوس دریایی، قایق های تندرو و کشتی و لنج می توانید خود را به اسکله شهید ذاکری در قشم برسانید. این مسیر بهترین و کوتاه ترین مسیر برای انتقال مسافران (بدون وسیله نقلیه) به قشم می باشد. این مسیر چیزی در حدود 30 کیلومتر است که به طور معمول یک ساعت به طول می انجامد. ساعت حرکت شناورها همه روزه از 6 صبح تا ساعت 11 شب بوده و هر یک ساعت یک بار حرکت شناورها به سمت اسکله شهید ذاکری در قشم صورت می گیرد. طبیعتاً مسیر برگشت هم از اسکله شهید ذاکری همه روزه از 6 صبح تا ساعت 11 شب برقرار بوده و هر یک ساعت یک بار حرکت شناورها به سمت بندر شهید حقانی در بندرعباس انجام می شود. ولی اگر می خواهید با ماشین خودتان به قشم بروید برای انتقال خودرو شخصی به قشم باید مسیر دیگری را انتخاب نمایید. در ادامه این مسیر و راهنماییهای لازم را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

قشم

مسیر آبی از بندر عباس به قشم و هرمز

مسیر آبی از بندر عباس به قشم و هرمز (برای حمل مسافر بدون خودرو)

برنامه حرکت شناورها از اسکله شهید ذاکری

زمان بندی حرکت شناورها برای انتقال مسافران (بدون خودرو شخصی) به طور معمول در ایام مختلف سال متفاوت است اما به طور کلی برنامه سفر و حرکت آن­ها از اسکله شهید ذاکری به شرح زیر می­ باشد:

  • شناورهای تندرو از ساعت 6 تا 21:30
  • اتوبوس ­های دریایی از ساعت 6 تا 18:45
  • قایق ­های موتوری از ساعت 6 تا 18:45
  • لنج ­ها از ساعت 21:30 تا 22

حمل خودرو شخصی به جزیره قشم

ولی اگر بخواهید با ماشین خودتان به قشم بروید به جای بندر عباس باید به بندر پل رفته و از اسکله بندر پل (بندر پهل) به اسکله بندر لافت در قشم سفر کنید. لندینگ کرافت ها در این مسیر حرکت می کنند و وسایل نقلیه را از بندر پل به قشم منتقل می نمایند. فاصله بندرعباس با بندر پل حدود 70 کیلومتر بوده که با ماشین شخصی حدود یک ساعت راه می شود و از بندرپل به قشم (از اسکله بندرپل تا اسکله بندر لافت در قشم) حدود 3 کیلومتر مسیر آبی است که با توجه به معطلیهای سوار و پیاده کردن ماشینها از لندیکرافت و انجام کارهای دیگر، پیمودن این مسافت حدود 2 ساعت به طول می انجامد. بنابراین برای حمل خودرو به قشم باید به بندر پل بروید و از آنجا راهی قشم شوید.

لندی کرافت

مسیر انتقال ماشین شخصی از بندر عباس به قشم

مسیر حمل خودرو به قشم

اسکله بندر پل نیز همه روزه ازساعت 6 صبح تا ساعت 11 شب فعال است. توجه داشته باشید که ساعت حرکت لندینگ کرافت ها برنامه زمانی مشخصی داشته و معمولاً هر دو ساعت یکبار انجام می گیرد. بنابراین برای جلوگیری از معطلی، بهتر است که از برنامه و ساعت حرکت لندی کرافت ها برای حمل خودرو به قشم باخبر بوده و به موقع خود را به اسکله بندر پل برسانید. ضمناً برنامه حرکت لندینگ کرافتها و سایر شناورها در شرایط نامساعد جوی متوقف می شود بنابراین پیش از برنامه ریزی سفر و حرکت به سوی جزیره قشم بهتر است که از وضعیت حرکت شناورها و لندینگ کرافتها و شرایط آب و هوایی باخبر بوده و آگاهانه برنامه ریزی نمایید. برای اطلاع از وضعیت هواشناسی بنادر و حرکت شناورها از بندرعباس و قشم می توانید با شماره های زیر تماس گرفته یا به سامانه اعلام شده پیامک ارسال نمایید:

شماره اسکله شهید حقانی بندرعباس: ۰۷۶۳۲۲۳۷۷۸۱

شماره اسکله شهید ذاکری قشم: ۰۷۶۳۵۲۲۵۵۳۶

تلفن بندر شهيد ذاکرى قشم: 07635224117- 07635225401- 07635225402- 07635225403

در صورت بروز هرگونه حادثه در دریا با مراکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی با شماره ۱۵۵۰ تماس حاصل نمایید. 

 دریافت اطلاعات هواشناسی:

ارسال پیام خالی به سامانه پیامک 300076373000 

شماره تماس بنادر - بندر عباس - قشم

 

مقالات مرتبط:

جاذبه های گردشگری و دیدنی های قشم

بندر شهید ذاکری

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری کیش – نگین خلیج فارس

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری رامسر عروس شهرهای ایران

جاذبه‌های گردشگری رودبار ؛ از دریاچه عروس تا درفک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *