کیش

بازار قدیمی فرانسه در کیش ثبت ملی شد

غلامحسین مظفری، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش از ثبت ملی بازار فرانسه کیش به عنوان یکی از بناهای شاخص دوره معاصر در فهرست آثار غیرمنقول تاریخی فرهنگی ایران خبر داد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مظفری با تاکید بر ویژگی‌های خاص معماری این بنا تصریح کرد: در جلسه شورای ملی ثبت آثار فرهنگی تاریخی غیرمنقول وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که روز ششم مرداد برگزار شد، پرونده ارائه‌شده از سوی سازمان منطقه آزاد کیش بررسی و با رأی اعضا، بازار قدیمی کیش و محوطه آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی در ادامه افزود: این حرکت شایسته به همت معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و پیگیری‌های اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان انجام شد. بازار قدیمی کیش که به عنوان بازار فرانسه شناخته شده، دارای معماری خاص منطبق بر عناصر بومی و ایرانی و تلفیق آن با معماری مدرن است که یکی از چند بنای تاریخی واجد شرایط ثبت ملی در کیش به شمار می‌آید.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: مرمت و باززنده‌سازی بنای بازار فرانسه با هدف تبدیل آن به موزه شماره دو ایران باستان با همکاری اداره کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته که اتفاقی مبارک برای تمامی کیشوندان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی کشور خواهد بود.

بازار فرانسه مجموعه‌ای در شمال‌شرقی جزیره کیش و جبهه غربی هسته مرکزی شهر و از شمال با ساختمان سازمان منطقه آزاد و از شرق با بازار بهکیش همجوار است. مساحت تقریبی پلاک قطعه حدود ۳۷۰۰ مترمربع است و دو بازوی اصلی دو طبقه (زیرزمین و همکف) و ۵۲۲ واحد تجاری، فضای اداری و فضای باز به همراه رستوران را شامل می‌شود.

این مجموعه از ساختمان‌های دوره پهلوی است و برای استفاده گردشگران وقت بنا شد. از آنجا که اجناس موجود برای فروش عمدتا از برندهای اعیانی فرانسوی بود، به همین دلیل بازار فرانسه نام گرفت. کاربری قبلی بازار فروش پوشاک بود و کاربری پیشنهادی آن پس از بازسازی استفاده به عنوان موزه و بازار کالاهای هنری و صنایع دستی است.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *